Labdien! Situācija ir šāda: es dienas laikā sēžu parkā uz soliņa un savā mobilajā telefonā lasu jaunākās ziņas. Pie manis pienāk policijas darbinieks un lūdz izpildīt viņa likumīgās prasības, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Esmu iepazinies ar iepriekšējo Valsts policijas atbildi par līdzīgu tēmu jūsu portālā: “Likuma “Par policiju” 12. panta 1. daļas otrajā punktā noteiktas policijas darbinieka tiesības identificēt personas, tai skaitā pārbaudīt personām, kuras tiek turētas aizdomās par likumpārkāpumu izdarīšanu, personu apliecinošus dokumentus, kā arī citus dokumentus, kas nepieciešami to tiesību normu ievērošanas pārbaudei, kuru izpildes kontrole un uzraudzība ir uzticēta policijai. Personu apliecinošu dokumentu pārbaude ir viens no personas identificēšanas veidiem. Ja persona nevar uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, policijas darbiniekam ir iespēja skaidrot identitāti citos pieejamos veidos. Vienlaikus jānorāda, ka par “amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu” paredzēta administratīvā atbildība. Turklāt policijas darbiniekiem ir jāievēro prasība, ka dienesta pienākumu pildīšanas gaitā iegūtā informācija izmantojama tikai dienesta vajadzībām. Saņemot informāciju par notikumu vai iesniegumu, policijas darbinieks izvērtēs situāciju, notikuma apstākļus un viņam nepieciešamās informācijas apjomu. Ar tiesību aktiem izveidots regulējums un sniegtas vadlīnijas policijas pienākumu pildīšanai. Tomēr aizvien saglabājas zināma operatīvā neatkarība un rīcības brīvība. Ar tiesību aktiem nekad nevar regulēt katru konkrēto situāciju, ar kuru policijas darbinieks var saskarties, piemēram, kuru automašīnu apturēt vai kā reaģēt uz rupju vai provocējošu uzvedību. Rīcības brīvība ļauj policijas darbiniekam pielāgot savu reakciju katrai konkrētajai situācijai, ņemot vērā visus konkrētā gadījuma būtiskos faktorus. Šī rīcības brīvība uzliek arī pienākumu izrādīt pareizu attieksmi un nopietni apzināties savu atbildību. Likums “Par policiju” ļauj policijas darbiniekiem noskaidrot personu identitāti, līdz ar to, kamēr nav pierādīts pretējais, nav pamata uzskatīt, ka personu apliecinošu dokumentu pārbaude ar nolūku identificēt personu ir policijas darbinieka patvaļīga vai pretlikumīga rīcība. Norādām, ka šo tiesību un brīvību ierobežošana ir pieļaujama, tikai pamatojoties uz likumu un likumā noteiktajā kārtībā. Ikreiz, kad policijai nākas ierobežot personu tiesības un brīvības, policijas darbinieks sniedz personai paskaidrojumu, kurā pamato katru konkrēto ierobežojumu.”
Lūdzu, atbildēt konkrēti, bez vispārīgām frāzēm un skaidrojumiem, kas minēti iepriekšējā atbildē. Vai policijas darbinieks manā aprakstītajā situācijā drīkst pārbaudīt manus personu apliecinošus dokumentus?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Iekšlietu ministrijai nav zināmi konkrētie notikuma apstākļi un attiecīgi policijas darbinieka rīcības pamatojums.
Attiecībā uz policijas darbinieku vispārējām tiesībām vēršam uzmanību, ka, kā jau tas ir norādīts iepriekšējā Valsts policijas atbildē, likuma “Par policiju” 12. panta pirmās daļas 2. punktā policijas darbiniekiem ir piešķirtas tiesības, pildot viņam uzliktos pienākumus atbilstoši dienesta kompetencei, identificēt personas, tai skaitā pārbaudīt personām, kuras tiek turētas aizdomās par likumpārkāpumu izdarīšanu, personību apliecinošos dokumentus, kā arī citus dokumentus, kas nepieciešami to tiesību normu ievērošanas pārbaudei, kuru izpildes kontrole un uzraudzība uzdota policijai.
Vienlaikus minētā norma norāda uz nepieciešamību pēc pamatota iemesla, lai policijas darbiniekam iestātos tiesības prasīt personas identificēšanu.
Atbilstoši likuma “Par policiju” 5. panta ceturtajai daļai:
“Policija ar savu darbību nodrošina personu tiesību un brīvību ievērošanu. Šo tiesību un brīvību ierobežošana ir pieļaujama, tikai pamatojoties uz likumu un likumā noteiktajā kārtībā. Ikreiz, kad policijai nākas ierobežot personu tiesības un brīvības, policijas darbinieks sniedz tām paskaidrojumu, kurā pamato katru konkrēto ierobežojumu. Šādos gadījumos pēc personu pieprasījuma policijas darbiniekam jānosauc savs uzvārds, amats un dienesta vieta, kā arī jāuzrāda dienesta apliecība.”
Līdz ar to personas, kuru tiesības tiek ierobežotas, tai skaitā, piemēram, tiesības uz datu aizsardzību, privātumu, pārvietošanās brīvību, var prasīt skaidrojuma sniegšanu attiecīgo tiesību ierobežošanai, kā arī policijas darbinieka identificējošos datus.
Gadījumā, ja persona uzskata, ka policijas darbinieks attiecīgās tiesības ir ierobežojis nepamatoti, personai savas tiesības ir iespēja aizsargāt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!