E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34720
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Slēdzot darījumus, ir jāievēro neatraidāmo mantinieku tiesības uz viņu daļu

J
jautā:
04. decembrī, 2024
Ilze

Labdien! Vīra tēvs viņam uzdāvinājis māju, kurā šobrīd dzīvojam visi kopā. Arī vīra tēvs un māte. Saprotu, ka dāvinājumu var apstrīdēt. Kas mums ir jādara: vai jāslēdz mantojuma līgums? Jo tēvam ir bērni no iepriekšējās laulības, kuri noteikti gribēs kaut ko ietekmēt.  

A
atbild:
Šodien
Olga Lauva
juriste

Līgumisko mantošanu nodibina ar līgumu, ar kuru viens līdzējs otram vai vairāki līdzēji cits citam piešķir tiesību uz savu nākamo mantojumu vai tā daļu. Šādu līgumu sauc par mantojuma līgumu (Civillikuma 639. pants). 

Arī mantojuma līgumos jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, t. i., neatraidāmajiem mantiniekiem (laulātajam un lejupējiem, bet, ja tādu nav, augšupējiem) ir jāatstāj viņu neatraidāmā daļa – puse no tā, kas viņiem pienāktos pēc likuma. Tomēr tikai tādā gadījumā, ja neatraidāmie mantinieki paši, piemēram, ar atsevišķu rakstisku vienošanos vai piedaloties līgumā, nav atteikušies no savām tiesībām (Civillikuma 642. pants). 

Ja tiesības uz neatraidāmo mantojuma daļu nav ievērotas, gan mantojuma atstājējam dzīvam esot, gan pēc viņa nāves, tad neatraidāmie mantinieki var līgumu apstrīdēt. 

Neatraidāmos mantiniekus Civillikums paredz atstumt no mantojuma tikai likumā noteiktajos gadījumos. Saskaņā ar Civillikuma 427. pantu ar atstumšanu no mantojuma jāsaprot rīkojumā nāves gadījumam izteiktā griba, lai tas, kam ir tiesība mantot pēc likuma, nekļūst par mantinieku. 

Neatņemamās daļas tiesīgos var atstumt no neatņemamās daļas vienīgi aiz likumā paredzētiem un rīkojumā nāves gadījumam tieši norādītiem patiesībai atbilstošiem iemesliem. Neatņemamās daļas tiesīgā atstumšana no neatņemamās daļas nesaista atstumtā lejupējos (Civillikuma 427., 428., 429. pants).  

Civillikums paredz tādu darījuma veidu kā mantotāja atteikšanās līgums. Ar šādu līgumu viena puse atsakās no mantošanas tiesības, kas viņai būtu piederējusi pēc otras puses nāves (Civillikuma 766. panta pirmā daļa), un līgums aptver arī neatņemamo daļu (Civillikuma 768. pants). Mantotāja atteikšanās līgumā var paredzēt atlīdzību par atteikšanos no mantošanas tiesības. Līgums ir spēkā tikai tad, ja tas noslēgts rakstveidā (Civillikuma 766. panta otrā daļa).   

Arī pirkuma līguma gadījumā neatraidāmie mantinieki nemanto. Tomēr neatņemamās daļas tiesīgie var vērtēt pirkuma līguma saturu, tas ir, vai pirkuma līgums nav noslēgts, apslēpjot citu darījumu, piemēram, dāvinājuma līgumu. Minēto darījumu šādā gadījumā var apstrīdēt. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 117 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas