E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34701
Lasīšanai: 3 minūtes

Algas lapiņa jāizsniedz vienlaikus ar darba samaksas izmaksu

J
jautā:
03. decembrī, 2024
Anna

Labdien! Cik ilgā laika periodā pēc darba algas izmaksas darba devējam ir darbiniekam jāizsniedz darba samaksas aprēķins? Pēc Darba likuma 71. panta formulējuma “izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darba samaksas aprēķinu, (..)” – es saprotu, ka tam būtu jānotiek vienlaikus, bet mana darbavieta aprēķinu dara pieejamu tikai nedēļu pēc algas izmaksas. Vai tā drīkst rīkoties, un, ja ne, kā man darba devējam pieprasīt sniegt ziņas laikus? 

A
atbild:
11. decembrī, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 71. pantu darba samaksas aprēķins izsniedzams, izmaksājot darba samaksu jeb vienlaikus ar darba samaksas izmaksu. Ja darba devējs vienlaikus ar darba samaksas izmaksu nenodrošina jums darba samaksas aprēķina izmaksu, tad atbilstoši Darba likuma 94. panta pirmajai daļai jums savu aizskarto tiesību aizsardzības nolūkā iesakām vērsties ar sūdzību pie darba devēja. Tāpat arī darbiniekam savu aizskarto tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai ir tiesības vērsties Valsts darba inspekcijā ar iesniegumu par iespējamiem darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu pārkāpumiem, lai inspekcija veiktu uzņēmuma pārbaudi. Iesniegumam pievienojama darba devējam iesniegtās sūdzības kopija. 

Papildus norādāms, ka saskaņā ar Darba likuma 31. panta otro daļu, ja darba devējam bija pienākums izsniegt darbiniekam rakstveida aprēķinu, tad šā panta pirmajā daļā noteiktais noilguma termiņš divi gadi sākas ar aprēķina izsniegšanas dienu. Ja darba devējs aprēķinu neizsniedz, tad attiecīgais prasījums noilgst triju gadu laikā no dienas, kad aprēķins bija jāizsniedz. 

Judikatūrā ir pausta atziņa, ka Darba likuma 71. pantā noteiktā darba samaksas aprēķina mērķis ir dot iespēju darbiniekam pārliecināties, ka viņa darbs ir uzskaitīts precīzi, samaksa ir aprēķināta pilnīgi un nodokļi un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ieturētas pareizi. Līdz ar to Darba likuma 31. panta otrā daļa nav piemērojama formāli, bet saistāma ar to, vai neiegūtā informācija, nesaņemot darba samaksas aprēķinu, ir cēloniskā sakarā ar prasītāja nevēršanos tiesā vispārējā prasības noilguma – divu gadu – laikā (skatīt Augstākās tiesas Senāta 17.10.2017. spriedumu lietā Nr. SKC-1295/2017). 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 150 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas