E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36034
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Vienpusējas līguma laušanas tiesiskās sekas

J
jautā:
07. aprīlī, 2025
Julia

Labdien! Man (SIA) ir noslēgts līgums ar  pasūtītāju (AS) par produkcijas izgatavošanu pēc individuāla pasūtījuma, t. i., tika veikta projektēšana un projekts ar pasūtītāju tika saskaņots. Pēc kāda laika, kad tika iegādāti un izmantoti visi materiāli un izdarīti visi darbi, uzzināju, ka pasūtītajām tas neder un mēs kopā meklējām kompromisu. Atradām izeju, vajadzēja pārveidot produktu, bet diemžēl jaunie izpildes termiņi pasūtītājam nederēja, un viņš paziņoja, ka lauž līgumu. Vai ir likumi, kuri mani aizsargā šajā jautājumā? Es no saviem ienākumiem iegādājos materiālus, padarīju darbu, bet pasūtītājs neko nesamaksāja un lauza līgumu, kurā bija noteikts, ka viņam pirmstermiņa laušanas gadījumā ir jāsamaksā par faktiski padarīto darbu un iegādātajiem materiāliem. Diemžēl pasūtītājs ignorē jebkādus paziņojumus un vēstules, kā arī neatbild uz zvaniem. Lūdzu man palīdzēt atrast likumus iepazīšanai, lai varu aizsargāt savas tiesības, iepriekš šāda situācija man vēl nav bijusi. Liels paldies par jūsu palīdzību un ātru atbildi! 

A
atbild:
17. aprīlī, 2025
Pauls Vasks
jurists
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Jūsu aprakstītais līgums pēc pazīmēm, visticamāk, ir vai nu uzņēmuma, vai pirkuma līgums. Precīzu atbildi sniegt varētu tikai pēc iepazīšanās ar pilnu līguma saturu. Tādējādi šajā atbildē nevaram uzskaitīt visas speciālās likuma normas, kas regulē attiecīgo darījuma veidu. Padziļinātai darījuma analīzei jums ieteicams vērsties pie jurista, uzrādot noslēgto līgumu un citus darījuma dokumentus. 

Runājot plašāk par noslēgto līgumu un tā laušanu, jānorāda, ka likums uzliek visām darījuma pusēm pienākumu pildīt noslēgto līgumu, neraugoties uz iespējamajiem sarežģījumiem, kas radušies līguma izpildes procesā. Civillikuma 1587. pants noteic, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesība atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.  

Jānorāda, ka puses ir tiesīgas līgumā pielīgt dažādas atrunas, tostarp par vienpusēju atkāpšanos no līguma. Proti, Civillikuma 1589. pants paredz, ka vienpusēja atkāpšanās no līguma ir pielaižama tikai tad, kad tā pamatota ar paša līguma raksturu vai kad to zināmos apstākļos atļauj likums, vai arī kad tāda tiesība bijusi noteikti pielīgta. 

No jūsu sniegtā apraksta noprotams, ka darījuma otra puse ir vienpusēji atkāpusies no līguma. Vienlaikus jūs aprakstā arī apstiprināt, ka noslēgtais līgums šādu vienpusēju atkāpšanos pieļauj, tomēr šādā gadījumā darījuma pusei ir jāsamaksā par padarīto darbu un iegādātajiem materiāliem. Tātad, ja no savas puses esat godprātīgi izpildījusi noslēgto līgumu, tad jums ir tiesības prasīt, lai arī otra puse izpilda apsolīto un samaksā jums atlīdzību. Ja otra līguma puse jūsu lūgumu labprātīgi neizpilda, tad jums ir jāvēršas tiesā ar prasību pret šo līguma partneri par parāda piedziņu. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 136 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas