Labdien! Es strādāju algotu darbu, bet paralēli vēlos uzsākt savu uzņēmējdarbību. Spēkā esošajā darba līgumā ietverts šāds punkts: “Darbiniekam bez Darba devēja iepriekšējas rakstiskas piekrišanas nav tiesību veikt blakus darbu šajā līgumā nolīgtā darba laika ietvaros. Lai aizsargātu Darba devēju no tādas Darbinieka darbības, kas var radīt konkurenci Darba devēja komercdarbībai, Darbiniekam ir aizliegts veikt jebkādu blakus darbu, individuālo saimniecisko vai profesionālo darbību vai komercdarbību vai citādi tieši vai netieši iesaistīties citas fiziskas vai juridiskas personas vai personu apvienības darbībā, kas ir tāda pati vai līdzīga Darba devēja komercdarbībai. Blakus darba vai konkurences ierobežojumu pārkāpšana jebkurā gadījumā tiks atzīta par būtisku darba līguma pārkāpumu.” Darba devēja komercdarbība tiek veikta šādos darbības veidos: ķīmisko vielu vairumtirdzniecība (46.75) un metālizstrādājumu cauruļu, apkures iekārtu un to piederumu vairumtirdzniecība (46.74). Plānotā biznesa veids būtu mēbeļu ražošana (31.0). Esošajā darba vietā darba laiks ir no pirmdienas līdz piektdienai, no plkst. 8.00 līdz 17.00. Darbs uzņēmumā notiktu ārpus minētā darba laika. Vai man ar pašreizējo darba devēju jāsaskaņo savas uzņēmējdarbības uzsākšana?
Blakus darba apstākļi ir noteikti Darba likuma 91. pantā – darbiniekam ir tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam, ja darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādi. Darba likuma 92. pantā minēts, ka darbinieka tiesības veikt blakus darbu var ierobežot darba devējs, ciktāl tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, it īpaši, ja šāds blakus darbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi. Normatīvie akti nenosaka konkrētus kritērijus, pamatojoties uz kuriem blakus darbs būtu ierobežojams. Aizlieguma veikt blakus darbu noteikšanas nepieciešamības un lietderības izvērtēšana ir darba devēja kompetences jautājums.
Līdz ar to minētajās normās noteikta darbinieka tiesība vienlaikus tikt nodarbinātam pie vairākiem darba devējiem, iegūt pašnodarbinātā statusu (veikt saimniecisko darbību) vai būt civildienesta attiecībās. Normu mērķis ir aizsargāt darba devēja intereses gan no tā aspekta, lai darbinieks kvalitatīvi veiktu savus darba pienākumus, gan, lai darbinieks neradītu konkurenci darba devējam.
Atbilstoši Darba likuma 40. panta ceturtajai daļai darba līgumā papildus obligāti noteiktajām ziņām var ietvert arī citas ziņas, ja puses to uzskata par nepieciešamu. Tādējādi puses darba līgumā var vienoties par blakus darba noteikumiem (tiesību vai ierobežojumu veikt blakus darbu).
Vērtējot jūsu aprakstīto situāciju, pirmšķietami secināms, ka jūs neveiksiet darba devējam konkurējošu saimniecisko darbību un ārpus nolīgtā darba laika esat tiesīgs veikt attiecīgo blakus darbu bez darba devēja iepriekšējas rakstveida piekrišanas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!