Vecāku pabalstu strādājošajam izmaksās 75% apmērā no piešķirtā

J
jautā:
09. oktobrī, 2024
Andris

Labdien! Izlasīju rakstu, kurā minēts, ka no 2025. gada vecāku pabalstu strādājošajiem būs iespēja saņemt 75% apmērā līdzšinējo 50% vietā. Vai tas nozīmē, ka būs iespēja saņemt bērna kopšanas pabalstu un algu vienlaicīgi, ja cilvēks izvēlas turpināt strādāt? Paldies!

A
atbild:
14. oktobrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nākamajā gadā nemainās vecāku pabalsta saņemšanas kārtība. Ja vecāks, kurš saņem šo pabalstu, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad viņam izmaksā visu piešķirto pabalstu. Ja vecāku pabalsta saņēmējs strādā (neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā), tad viņam pašreiz izmaksā 50% no piešķirtā pabalsta. Nākamgad šī izmaksājamā summa vecākam, kurš turpina strādāt, būs 75% no piešķirtā vecāku pabalsta.

Vienlaikus ar vecāku pabalstu maksā bērna kopšanas pabalstu – 171 eiro līdz bērna pusotram gadam.

Tātad vecāks, kurš turpina strādāt, saņem: algu, daļu vecāku pabalsta (pašreiz – 50%, nākamgad – 75% un bērna kopšanas pabalstu).

Vecāku pabalstu var saņemt viens no vecākiem. Vecāki var izvēlēties kopējo šī pabalsta saņemšanas periodu – 19 vai 13 mēnešus (tos skaita no bērna piedzimšanas dienas).

Vecāku pabalstu veido:

  • pamatdaļa (15 vai deviņi mēneši), kuru var saņemt viens no vecākiem;
  • nenododamā daļa – pa diviem mēnešiem katram vecākam.

Ja pabalstu izvēlas saņemt 19 mēnešus, tad tā apmērs ir 43,75% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Ja pabalstu izvēlas saņemt 13 mēnešus, tad tā apmērs ir 60% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Lai saņemtu vecāku pabalsta nenododamo daļu, ir jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Informācija par vecāku un citiem pabalstiem ir izklāstīta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras tīmekļvietnē – norādē Pabalsti ģimenēm ar bērniem.