Labdien! Nezinu, kur meklēt, atrast informāciju. Kaķis no pagaidu mājām klīnikā tika iemidzināts, un to paņēma pārstāvis no bezpeļņas organizācijas. Tika liegta iespēja no dzīvnieciņa atvadīties. Kur var šādu dzīvnieku apglabāt, un kur to būtu pareizi apglabāt? Pagaidu māju devējam tika sniegta šāda informācija: “Tā ir privāta teritorija, manu draugu dzīvnieku kapiņi.” Lasīju, ka privātajā teritorijā mirušo dzīvnieku var apglabāt tikai tā īpašnieks, bet šim kaķim nebija oficiāla īpašnieka. Kaķene nodzīvoja pagaidu mājās vairāk nekā 4 gadus, un bezpeļņas organizācijas pārstāve nepiedāvāja iespēju atvadīties no dzīvnieka un negrib dalīties ar informāciju, kur tieši dzīvnieciņš ir apglabāts. Internetā izlasīju, ka tad, ja dzīvniekam nav oficiāla saimnieka, to nodod kādai oficiāli reģistrētai organizācijai, kas nodrošina apbedīšanu. Un, ja dzīvnieciņš ir nelikumīgi apglabāts teritorijā, kur to darīt nedrīkst, tad pienākas naudas sods. Lūdzu, izskaidrojiet, kādi normatīvie akti ir attiecināmi uz bezpeļņas organizācijām sakarā ar dzīvnieku nāves iestāšanos. Vai man ir tiesības zināt, kur ir apglabāta šī kaķene? Paldies.
Zemkopības ministrija norāda, ka informāciju par lolojumdzīvnieka līķa savākšanas, transportēšanas, uzglabāšanas un likvidēšanas pakalpojumiem var skatīt Zemkopības ministrijas tīmekļvietnē šeit.
Sadaļā “Plašāka informācija par lolojumdzīvnieku savākšanu, transportēšanu, uzglabāšanu un likvidēšanu” ir teikts: “Dzīvnieku līķu (tostarp lolojumdzīvnieku līķu) savākšanas, transportēšanas, uzglabāšanas un likvidēšanas pakalpojumus (pēc savstarpējas vienošanās) var sniegt:
Tikai ar lolojumdzīvnieku līķu savākšanu, transportēšanu, uzglabāšanu un likvidēšanu saistītus pakalpojumus var sniegt:
1. Savākšanas, transportēšanas un uzglabāšanas uzņēmumi
Ierakstot lodziņā “darbības veidi” koda skaitli “96.15.”vai “96.21” un uzspiežot uz lodziņa “meklēt”, ir atrodami uzņēmumi, kas sniedz lolojumdzīvnieku līķu savākšanas, transportēšanas un uzglabāšanas pakalpojumus.
2. Sadedzināšanas iekārtas (krematorijas)
Ierakstot lodziņā “darbības veidi” koda skaitli “96.13.” un uzspiežot uz lodziņa “meklēt”, ir atrodami uzņēmumi, kas sniedz lolojumdzīvnieku līķu sadedzināšanas/līdzsadedzināšanas (kremēšanas) pakalpojumus.
3. Dzīvnieku kapsētas
Ierakstot lodziņā “darbības veidi” koda skaitli “82.” un uzspiežot uz lodziņa “meklēt”, ir atrodamas dzīvnieku kapsētas.
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 412 “Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām” 43. punkts noteic, ka praktizējošs veterinārārsts nodrošina slima dzīvnieka veterinārmedicīnisko aprūpi un, ja nepieciešams, normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos eitanizē dzīvnieku.
MK noteikumu Nr. 275 “Prasības tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritei, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam” 22. punkts nosaka: “Saskaņā ar regulas Nr. 1069/2009 19. panta 1. punkta “a” apakšpunktu un regulas Nr. 142/2011 15. pantu un VI pielikuma III nodaļas 1. iedaļu ir atļauts aprakt:
Lai novērstu risku cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī apkārtējai videi, šo noteikumu 22.2. apakšpunktā minētajā teritorijā lolojumdzīvnieka līķi atļauts aprakt, ievērojot šādus nosacījumus:
Iepriekšminētie noteikumi attiecas uz lolojumdzīvnieka īpašnieka pienākumiem, apglabājot savu lolojumdzīvnieku.
Savukārt uz dzīvnieku patversmēm attiecas MK 2024. gada 25. jūnija noteikumi Nr. 412 “Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām”. Šo noteikumu 2. punktā noteikts: “Papildus šajos noteikumos noteiktajām prasībām patversmē un viesnīcā ievēro dzīvnieku veselības, labturības un aizsardzības jomu regulējošajos normatīvajos aktos attiecīgajai dzīvnieku sugai noteiktās labturības prasības un pilda dzīvnieku īpašniekam un turētājam noteiktos pienākumus. Patversmē nodrošina nobeigušos dzīvnieku uzglabāšanu un iznīcināšanu, blakusproduktu savākšanu un uzglabāšanu atbilstoši normatīvajiem aktiem par prasībām tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritei, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam.”
Šie noteikumi arī atsaucas uz iepriekšminētajiem noteikumiem – tieši Nr. 275 noteikumu 22. punktu, jo patversme arī ir dzīvnieka īpašniece.
Tātad lolojumdzīvnieka apglabāšana, ievērojot normatīvos aktus, ir dzīvnieka īpašnieka – privātpersonas vai patversmes – pienākums un atbildība.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!