Darba devēja uzteikums var būt pamatots tikai ar Darba likumā noteiktajiem iemesliem

J
jautā:
03. jūnijā, 2024
Baiba

Labdien! Esmu strādājoša 2. grupas invalīde. Vai darba devējs var mani atlaist, ja darbā ir beidzies pārbaudes laiks?

A
atbild:
17. jūnijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Nevienas darba tiesiskās attiecības nav uzskatāmas par mūžīgām. Tomēr, lai uzteiktu darba līgumu, darba devējam jebkurā situācijā ir jāievēro likums – uzteikuma pamatojums drīkst būt tikai Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktie gadījumi. Tas attiecināms arī uz darbiniekiem ar invaliditāti.

No 2021. gada 1. augusta no Darba likuma ir izslēgta 109. panta otrā daļa, atbilstoši kurai darba devējam bija aizliegts atlaist darbinieku ar invaliditāti likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajās trijās situācijās:

  1. ja ir atjaunots darbā darbinieks, kurš agrāk veica attiecīgo darbu (101. panta pirmās daļas 8. punkts);
  2. tiek samazināts darbinieku skaits (101. panta pirmās daļas 9. punkts);
  3. darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk kā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība (101. panta pirmās daļas 11. punkts).

Tagad Darba likuma 103. pantā ir noteikts, ka šajos trīs gadījumos darbiniekam ar invaliditāti ir pagarināts uzteikuma termiņš – tam ir paredzēti divi mēneši. Likumā ir pārejas norma: ja darba līgums darbiniekam, kurš atzīts par personu ar invaliditāti, tiek uzteikts šā likuma 101. panta pirmās daļas 8., 9. vai 11. punktā noteiktajos gadījumos, tad uzteikuma termiņš ir trīs mēneši.

Par darba devēja uzteikumu vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā