Juridiski spēkā neesošs dokuments nevar iegūt juridisko spēku

J
jautā:
23. maijā, 2024
Roberts

Vai juridiski spēkā neesošs dokuments, kas neatbilst dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas noteikumiem un nevienam nav saistošs, tā neapstrīdēšanas gadījumā var iegūt juridisko spēku?

A
atbild:
27. maijā, 2024

Dokuments, kas nav spēkā esošs, nevar ar noilgumu iegūt juridisko spēku. Ja uz tā pamata jau ir veikti darījumi, tad caur tiesu tos var atzīt par spēkā neesošiem. Tiesa var noteikt atbildētājam atlīdzināt zaudējumus trešajai pusei, kas paļāvās uz to, ka dokuments ir spēkā esošs.

Tomēr, lai precīzi atbildētu uz jūsu jautājumu, jāzina lietas faktiskie apstākļi un dokumenta veids (dokumenta saturs, informācija par izdevēju, kur tas tika izmantots, kādi darījumi noslēgti uz tā pamata).

Dokumenta juridiskais spēks nodrošina iespēju izmantot attiecīgo dokumentu tiesību īstenošanai vai likumisko interešu aizstāvībai. Dokuments, kuram nav juridiskā spēka, citām organizācijām un fiziskajām personām nav saistošs, bet ir saistošs konkrētā dokumenta autoram. Tas paredzēts Dokumentu juridiskā spēka likuma 2. pantā.