Kā piedzīt uzturlīdzekļus, ja vienošanās nav noformēta kā notariāls akts

J
jautā:
22. maijā, 2024
Arina

Labdien! Jautājums ir par uzturlīdzekļiem. Laulību šķīrām pie notāra pagājušajā gadā. Mums bija vienošanās par uzturlīdzekļiem 300 eiro apmērā, kuru parakstījām pie notāra, un viens eksemplārs palika pie bērna tēva. No sākuma bērna tēvs kaut ko maksāja skaidrā naudā, bet šogad neko nav maksājis. Gribēju vērsties pie tiesu izpildītāja, bet viņš teica, ka vispirms no notāra jāsaņem izpildu akts. Notārs to nevar izdot, jo vienošanos sagatavoju es, nevis viņš. Vai es varu vērsties UGF, ja nav attiecīgā akta? UGF maksā ļoti nelielu summu, bet es gribētu, lai tēvs maksātu visu summu atbilstoši vienošanās. Kas man jādara un kādi dokumenti ir vajadzīgi, lai vērstos tiesā? Ja bērna tēvam nav oficiāla darba un privātīpašuma, vai ir jēga vērsties tiesā, jo no viņa uzturlīdzekļus nevarēs piedzīt? Paldies

A
atbild:
20. jūnijā, 2024
Santa Galiņa
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Agne Upīte, zvērināta advokāte

Šķirot laulību pie notāra, vienošanās, kas noformēta kā notariāls akts, dotu iespēju uzreiz vērsties pie tiesu izpildītāja, tomēr apstāklis, ka vienošanās noformēta kā abu vecāku labprātīgi izteikta griba ne notariāla akta formā tāpat ļauj saņemt uzturlīdzekļus apmērā, kāds noteikts, parakstot vienošanos, skaidro zvērināta advokāte Agne Upīte

Šajā gadījumā jums būs jāvēršas tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu parāda piedziņu, vienlaikus lūdzot piedzīt uzturlīdzekļus ar tiesas spriedumu.

Vēršoties tiesā, nepieciešams vienošanās oriģināls, kas ir pamata dokuments prasības iesniegšanai.

A. Upīte norāda, ka nav iespējams sniegt viennozīmīgu atbildi, vai ir vērts vērsties tiesā, tomēr tas, ka bērna tēvam nekas nepieder prasības iesniegšanas brīdī, nenozīmē, ka personai nekad nekas nepiederēs.

Jebkurā gadījumā jums saglabāsies arī iespēja vērsties UGF, ja uzturlīdzekļus no bērna tēva nesaņemsiet.