TĒMA: Mājoklis

Kā uzzināt, vai ir parāds par komunālajiem pakalpojumiem

J
jautā:
20. maijā, 2024
Jānis

Labdien! Vēlos iegādāties dzīvokli daudzdzīvokļu mājā, kurai ir parāds par ūdeni un kanalizāciju. Kā var uzzināt, vai tas ir manis izvēlētajā dzīvoklī?

A
atbild:
21. maijā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Lai uzzinātu konkrētā dzīvokļa parāda summu, vispirms ieteiktu aprunāties ar potenciālo pārdevēju. Varat lūgt viņam uzrādīt pārvaldnieka izrakstīto kārtējā mēneša rēķinu par maksājamo summu, kas jāveic par komunālajiem pakalpojumiem. Ja būs izveidojies parāds, tas būs redzams rēķinā.

Dzīvojamās mājas pārvaldniekam, ja dzīvokļu īpašnieki komunālos maksājumus veic ar pārvaldnieka starpniecību, ir zināmi visi parādnieki un parādu summas.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14. pants nosaka pārvaldnieka kompetenci.

Pārvaldnieka pienākums ir kontrolēt dzīvojamās mājas īpašnieka maksājumus par pārvaldniekam uzdotajām pārvaldīšanas darbībām, tai skaitā  ja saskaņā ar šā likuma 17.3 panta otro daļu dzīvojamās mājas īpašnieks ir pieņēmis lēmumu veikt šos maksājumus ar pārvaldnieka starpniecību  par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem. Maksājumu kontrole ietver pienākumu:

  • sagatavot izziņu par dzīvojamās mājas īpašnieka maksājumiem;
  • sagatavot paziņojumu par parāda esamību;
  • celt tiesā citu dzīvojamās mājas īpašnieku interesēs prasību pret dzīvojamās mājas īpašnieku par maksājumu saistību neizpildi vai nepienācīgu izpildi.