TĒMA: Tieslietas

Kā novērst kaimiņu regulāru trokšņošanu

J
jautā:
01. aprīlī, 2024
Līga

Labdien! Kur vērsties (esam jau vērsušies policijā ar izsaukumiem un vairākiem iesniegumiem), ja no kaimiņu pagalma, kas vērsts uz bērnistabu, diennakti nepārtraukti vairākus gadus skan skaļa mūzika? Tiek traucēts bērna un citu iedzīvotāju miers. Ir bijusi mantas bojāšana un vairāki nāves draudi. Policija tikai pieņem iesniegumu, izsaka konkrētajam cilvēkam rājienu un piemēro naudas sodu.

A
atbild:
08. aprīlī, 2024
Sandis Zellis
jurists

Ja kaimiņi regulāri trokšņo, iespēju robežās attiecīgo jautājumu vajadzētu cieņpilni izrunāt, panākot abu pušu interešu kompromisu. Ja pārrunas nelīdz un ja regulārs un paaugstināts troksnis turpinās, tad, kā pareizi norādāt, ir iespēja ziņot pašvaldības policijai. Vienlaikus jāatceras, ka skaļa mūzika tiešā veidā nav aizliegta, tomēr trokšņotājus var saukt pie atbildības par sīko huligānismu. Savukārt, lai konstatētu sīko huligānismu, jākonstatē necieņa pret sabiedrību vai bezkaunīga rīcība, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru. Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valodas lietošanas jomā 11. pantapirmā daļa noteic, ka par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personas mieru, iestādes, komersanta vai citas institūcijas darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz simt naudas soda vienībām (500 eiro). Citu tiesisku risinājumu nav. Turpretī par mantas bojāšanu vai draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumu, ja ir reāls pamats baidīties, jāziņo Valsts policijai, jo šādas situācijas ir risināmas kriminālprocesuālā kārtībā.