Parādu piedziņa no 2024. gada 1. oktobra

J
jautā:
22. jūnijā, 2024
Aiga

Labdien! Vai tiešām ir pieņemts likums, ka tiesu izpildītājs varēs atvilkt 50% no iztikas minimuma, t. i., no 700 eiro, un cilvēkam atstāt tikai 350 eiro mēnesī? Ja man alga ir 900 eiro neto, tad man varēs atvilkt 30%. Sanāk, ka man atstās 630 eiro un vairs neatstās to iztikas minimumu 700 eiro, kā bija iepriekš? Izlasot šo likumu, vispār neko nevaru saprast. Lūdzu, izskaidrojiet.

A
atbild:
28. jūnijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ar 2024. gada 1. oktobri spēkā stāsies grozījumi Civilprocesa likumā, kas regulē parādu piedziņai pakļautos ienākumus.

Veicot ieturējumus, parādniekam tiks saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļi 15% apmērā no minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 50% kopā.

Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, tad no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturējumus izdarīs 30% apmērā.

Proti, ja jūsu alga ir 900 eiro neto un jums nav apgādājamo personu, tad sākotnēji darba devējs aprēķinās nodokļus un ieturējumus parādsaistību dzēšanai atvilks no algas neto. Jūsu gadījumā alga neto ir 617 eiro. 617 – 350 = 267 eiro.

Sākot ar 01.10.2024., ieturējums 30% apmērā tiks veikts no 267 eiro = 80,10 eiro.