E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33125
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
4
1
4

Kurš manto, ja mirušajam nav bērnu

J
jautā:
26. jūnijā, 2024
Marta

Labdien! Mans jautājums ir par likumisko mantošanu. Nomira mana māsa, kura bija precējusies, viņas laulātais ir dzīvs, tēvs un māte arī ir dzīvi. Vēl ir divas māsas, no kurām viena ir mirusi, viņai ir dēls, un divi brāļi, viens no viņiem ir miris, viņam ir divi dēli. Kādās daļās tiks sadalīts mantojums? Vai mātes māte ar mātes tēvu arī ir tiesīgi saņemt daļu no mantojuma?

A
atbild:
28. jūnijā, 2024

Civillikuma 404. pants noteic:  

  • pirmā šķirā manto, bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot; 
  • otrā šķirā manto mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie, kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni; 
  • trešā šķirā manto mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni; 
  • ceturtā šķirā manto pārējie pēc pakāpes tuvākie sānu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās. 

Saskaņā ar Civillikuma 392. pantu pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā, neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā. 

LV portālā publicētajā skaidrojumā “Kā sakārtot mantojumu, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem” zvērināta notāre Zane Ankrava norāda, ka vienmēr mantos laulātais un bērni, taču, ja nav bērnu, tad laulātajam mantojums būs jādala ar tālākas pakāpes radiniekiem: “Šo aspektu cilvēki ļoti bieži aizmirst vai nezina. Sievai šķiet: ja nomiris vīrs, tad viņa arī visu mantos. Bet tā nav: sieva dabūs daļu (ja nav bērnu, tad sieva mantos pusi – pusi domājamo daļu no mantojuma), pārējo mantos pārējie radinieki.”  

Šeit jāatsaucas uz Civillikuma 397.¹ pantu, saskaņā ar kuru, ja mantojuma masas sastāvā ietilpst laulāto kopīgā manta, kas nav reģistrēta kā laulāto kopīgā manta, tad laulātais savu laulātā kopīgās mantas daļu var prasīt izdalīt. Tas nozīmē, ka laulātais var saņemt savu daļu no laulāto kopmantas, kā arī pusi no mantojuma. 

Runājot par pārējiem radiniekiem, jānorāda, ka Civillikuma 405. pants noteic: zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja savu gribu mantot izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.  

Tātad jūsu gadījumā pirmās šķiras nav, līdz ar to manto otrās šķiras mantinieki, kas ir pēc pakāpes tuvākie augšupējie, kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni, t. i., vecāki, māsa, mirušās māsas dēls, brālis, mirušā brāļa divi dēli. 

Jautājumā minēts, ka runa ir par likumisko mantošanu. Gadījumā, ja mantojuma atstājējs tomēr ir atstājis testamentu (vai ir mantojuma līgums), mantošanas kārtība ir cita.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 88 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas