TĒMA: Mājoklis

Kad ir uzskatāms, ka personai ir paziņots

J
jautā:
10. janvārī, 2024
Oļegs

Kad ir uzskatāms, ka personai ir paziņots, ja tai nav aktīvas deklarētās dzīvesvietas?

A
atbild:
15. janvārī, 2024

Dzīvesvietas deklarēšanas pienākums ir noteikts Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 6. pantā.

Ja persona nav deklarējusi savu dzīvesvietu, tad iestāde reģistrē personas dzīvesvietu pēc savas iniciatīvas. Uzskatāms, ka persona dzīvo tajā nekustamajā īpašumā, kurā tā pavada diennakts atpūtai nepieciešamo laiku vismaz vienu reizi nedēļā vai arī proporcionāli tādu pašu diennakts atpūtai nepieciešamo laiku citā noteiktā laika periodā.

Dzīvesvieta tiek reģistrēta, ja par personas faktisko dzīvesvietu ir saņemtas ziņas no valsts vai pašvaldību institūcijām, ārstniecības, izglītības un citām iestādēm vai personām atbilstoši Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 10. pantā noteiktajam. Tā var būt, piemēram, personas pēdējā deklarētā dzīvesvieta.

Fiziskajai personai dokumentu paziņo uz deklarētās dzīvesvietas adresi vai deklarācijā norādīto papildu adresi atbilstoši Paziņošanas likumā noteiktajai kārtībai. Dokuments, kas paziņots kā vienkāršs pasta sūtījums, uzskatāms par paziņotu astotajā dienā no dienas, kad tas iestādē reģistrēts kā nosūtāmais dokuments atbilstoši Paziņošanas likuma 8. pantā noteiktajam.

Atbilstoši Paziņošanas likuma 3. pantā noteiktajam iestādei ir vairākas dokumenta paziņošanas iespējas. Dokumenta paziņošanu iestāde veic:

  • uz vietas iestādē;
  • piegādājot ar tās norīkota darbinieka vai ziņneša starpniecību;
  • izmantojot pasta pakalpojumus;
  • izmantojot elektroniskos sakarus;
  • publiski.

Deklarējot savu dzīvesvietu, persona ne tikai izpilda savu pilsonisko pienākumu, bet arī var realizēt savas tiesības apstrīdēt iestādes lēmumu likumā vai iestādes lēmumā noteiktajā termiņā.