Labdien! 1. decembrī darbinieks no komunālās saimniecības dienesta atnāca man nomainīt ūdens skaitītāju. Laikā, kad viņš to darīja, tika sabojāts vārsts un applūdināts viss mans dzīvoklis un kaimiņa dzīvoklis. Darbiniekam nebija līdzi nekādu korķu un instrumentu, lai apturētu ūdensteci. Tikai pēc 20 minūtēm atbrauca avārijas dienests un visu salaboja. 20. decembrī es saņēmu atbildi no iestādes, kā tā ir mana vaina, jo es neievēroju, ka vārsts ir salauzts. Vai tā ir viņu atbildība, ka viņu darbinieks bez instrumentiem atnāca pie manis un tikai skatījās, kā ūdens applūdina dzīvokli?
Vispirms jāsaprot, kas un uz kāda pamata pieaicināja komunālās saimniecības dienesta darbinieku ūdens skaitītāja nomaiņai. Vai tā bija mājas pārvaldnieka kompetence (līgums starp mājas pārvaldnieku un komunālās saimniecības dienestu), vai arī pats komunālās saimniecības dienests mājā pilda arī pārvaldnieka funkciju. No minētā būs atkarīgs, kam primāri būs pienākums atlīdzināt zaudējumus.
Otrkārt, jāsaprot, vai ūdens noslēgšanas vārsts (ventilis), kurš tika sabojāts skaitītāja maiņas procesā, ir attiecināms uz mājas koplietošanas ūdensapgādes sistēmu (kopīpašums).
No jautājuma (par incidenta likvidēšanu un sekām) pirmšķietami secināms, ka minētais ventilis ir attiecināms uz mājas koplietošanas inženiertehnisko komunikāciju tīklu (pirmais noslēdzošais ventilis no ūdensapgādes stāvvada (līdz skaitītājam)).
Dzīvokļa īpašuma likuma 3. pants nosaka: atsevišķais īpašums ir dzīvojamā mājā esošs būvnieciski norobežots un funkcionāli nošķirts dzīvoklis, neapdzīvojamā telpa vai mākslinieka darbnīca, kura kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā.
Atbilstoši 4. pantam kopīpašumā esošajā daļā ietilpst:
Ņemot vērā minēto, ūdensvada noslēdzošais ventilis ir daļa no mājas kopīpašuma mājas ūdensapgādes inženierkomunikāciju sistēmas un tas nav dzīvokļa īpašnieka atsevišķais īpašums.
Līdz ar to neatkarīgi no ūdens noplūdes iemesla (nolietojies inženiertehnisko komunikāciju tīkls vai komunālās pārvaldes darbinieka kļūda), atsevišķā īpašuma īpašnieks pie notikušā nav vainojams.
Tādējādi zaudējumu atlīdzināšanas pienākums primāri gulstas uz skaitītāja nomainītāju (komunālās saimniecības dienestu), jo minētajam darbiniekam bija jāpārliecinās par veicamo darbu drošību. Ja tiktu konstatēts būtisks risks darbu veikšanā, tad pirms skaitītāja nomaiņas būtu jāvēršas pie namu pārvaldnieka un jāiztukšo ūdensapgādes sistēma.
Sekundāri ir vērtējama mājas pārvaldnieka atbildība notikušajā, jo saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 28. septembra noteikumiem Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi un kārtējo remontu” mājas pārvaldniekam ir regulāri jāapseko inženiertehniskās komunikācijas (vedot attiecīgu žurnālu), un, ja koplietošanas komunikāciju sistēma ir tādā nolietojuma stāvoklī, ka tā apdraud mājas funkcionēšanu (fizisku saglabāšanu visā tās ekspluatācijas laikā un nepieļautu apdraudējuma iestāšanos) un ilgtermiņa pastāvēšanu, tad pārvaldniekam šis jautājums jānodod izskatīšanai dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē.
Ņemot vērā minēto, jums ir nepieciešams:
Konkrētajā situācijā piesaistāmas būs arī pārvaldnieka un komunālās saimniecības dienesta civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas kompānijas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!