Patērētājs var izmantot atteikuma tiesības

J
jautā:
08. novembrī, 2023
Maija

Labdien! Vai ir likumīgi lauzt līgumu (līgums par elektroenerģijas piegādi), pamatojoties uz telefona sarunu, nejautājot un nesaņemot skaidru piekrišanu līguma laušanai? Kad sapratu, ka līgums ir lauzts, vaicāju uzņēmumam, kā tas iespējams bez rakstiska iesnieguma, jo uzskatu, ka sarunā neapstiprināju vēlēšanos lauzt līgumu. Uzņēmums atsaucas uz noteikumiem par distances līgumu. Iepazinos ar šiem MK noteikumiem Nr. 255, bet tajos ir atrunāta tikai līgumu noslēgšana. Tā kā uz distances līguma noslēgšanu attiecas atteikuma tiesības, tad, izmantojot šos noteikumus par pamatu, arī līguma laušanai ir jābūt spēkā atteikuma tiesībām 14 dienu laikā anulēt pārpratuma dēļ no uzņēmuma puses veiktu laušanu, kuru atsaucu, tiklīdz par to uzzināju (t. i., triju dienu laikā). Uzņēmuma konsultante piedāvāja slēgt jaunu līgumu. Tas saistītos ar maksu par elektrības pieslēguma atjaunošanu. Uzskatu, ka maksāt par pieslēguma atjaunošanu ir nepamatoti, ja vēlos atsaukt laušanu un atjaunot iepriekšējo līgumu. Lūdzu skaidrojumu, vai MK noteikumi Nr. 255 ir attiecināmi uz ilgstoši pastāvoša līguma laušanu.

A
atbild:
22. novembrī, 2023

Patērētājs var izmantot atteikuma tiesības un vienpusēji atkāpties no līguma 14 dienu laikā, sedzot Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 12. panta septītajā, devītajā un vienpadsmitajā daļā, kā arī Ministru kabineta noteikumu Nr. 255 “Noteikumi par distances līgumu” 23. punktā minētās izmaksas. Atteikuma tiesību izmantošanas termiņu skaita:

  • ja tiek sniegts pakalpojums – no līguma noslēgšanas dienas;
  • ja tiek iegādāta prece – no dienas, kad patērētājs vai trešā persona, kas nav pārvadātājs un ko norādījis patērētājs, ir ieguvusi preci valdījumā;
  • ja patērētājs vienā pasūtījumā ir pasūtījis vairākas preces, kuras piegādā atsevišķi, – no dienas, kad patērētājs vai trešā persona, kas nav pārvadātājs un ko norādījis patērētājs, ir ieguvusi valdījumā pēdējo preci;
  • ja tiek piegādāta prece, kas sastāv no vairākām partijām vai daļām, – no dienas, kad patērētājs vai trešā persona, kas nav pārvadātājs un ko norādījis patērētājs, ir ieguvusi valdījumā preces pēdējo partiju vai daļu;
  • līgumiem par regulāru preču piegādi – no dienas, kad patērētājs vai trešā persona, kas nav pārvadātājs un ko norādījis patērētājs, ir ieguvusi valdījumā pirmo preci.