Mantojuma reģistrēšana zemesgrāmatā

J
jautā:
22. jūlijā, 2023
Igors

Sveiki! 2014. gadā nomira tēvs, un mēs ar brāli palikām divi mantinieki. Mantojumā esam ierakstīti abi divi, zeme sadalīta uz pusēm. Saistībā ar to, ka neesam īpaši labi pazīstami ar zemes īpašnieku lietām un darījumiem, nebijām neko vairāk darījuši. Tagad vēlamies pārdot zemi, bet sapratām, ka zemesgrāmata joprojām ir uz tēva vārda. Vai zemesgrāmata ir jāpārraksta uz mūsu vārda? Vai no jauna būs jāmēra visa mantojumā saņemtā zeme? Ja ir jāpārraksta zemesgrāmata, vai to var izdarīt attālināti, jo dzīvojam ārzemēs? Jau iepriekš pateicos!

A
atbild:
23. augustā, 2023
Signe Laizāne
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.

Lai gan Zemesgrāmatu likuma 1. pants paredz, ka nekustamo īpašumu ierakstīšana zemesgrāmatā un lietu tiesību nostiprināšana ir obligāta, dažādu iemeslu dēļ (gan apzinātu, gan neapzinātu) tā dažkārt tiek novilcināta, vai jaunais īpašumtiesību ieguvējs nekustamo īpašumu vispār neieraksta zemesgrāmatā. Latvijas normatīvajos aktos nav noteikts, cik ilgā laikā zemesgrāmatā ir jānostiprina savas īpašumtiesības, un par to netiek piemērotas sankcijas.

Vairāk informācijas par nekustamā īpašuma reģistrāciju varat iegūt šeit.