TĒMA: Nodokļi

Nodokļus maksā pašnodarbinātais

J
jautā:
04. novembrī, 2016
Olga

Ja cilvēks izpilda darbus pēc klientu pasūtījuma kā pašnodarbinātais, algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta nekur, vai viņš var parakstīt līgumu kā uzņēmējs ar pasūtītāju? Kādi nodokļi viņam jāmaksā un kam?

A
atbild:
11. novembrī, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziskajai personai pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājai – saimnieciskās darbības veicējai –, norādot jomu, kurā persona veiks saimniecisko darbību.

Par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Saimnieciskā darbība ietver arī ar uzņēmuma līguma izpildi saistīto darbību.

Nodokli par ienākumiem no saimnieciskās darbības maksā pats saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais.

Ienākuma nodokļa likme no saimnieciskās darbības ir 23%. Ienākumu nodokli neaprēķina no visiem pašnodarbinātā ienākumiem, bet no gūtās peļņas, kuru iegūst, kad no visiem ieņēmumiem atskaita ar to gūšanu saistītos izdevumus.

Ja ienākumi mēnesī sasniedz valstī noteikto minimālo algu (šogad 370 eiro), jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 34,08%.

Tātad, ja pašnodarbināta persona slēdz līgumu ar uzņēmumu, tad pati par sevi arī maksā darbaspēka nodokļus.

Informāciju saimnieciskās darbības veicējiem varat izlasīt VID mājaslapā.