E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36215
Lasīšanai: 8 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Strādājošā pensionāra neapliekamā minimuma dalīšanai fiksēta summa noteikta kā optimālais risinājums; neizmantoto daļu var piemērot, iesniedzot deklarāciju

J
jautā:
29. aprīlī, 2025
Antra

Labdien! Personām ar invaliditāti neapliekamais minimums ir 1000 eiro. Atvieglojums 3. grupai ir 120 eiro. Persona ar 3. grupas invaliditāti saņem invaliditātes pensiju 189 eiro apmērā, neapliekamais minimums un atvieglojums par invaliditāti netiek piemērots. Uzsākot strādāt, algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam un veikta atzīme par atvieglojumu par invaliditāti piemērošanu, līdz ar to neapliekamais minimums tiks piemērots dalīti  500 eiro darba vietā, un 500 eiro piemēros Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Atvieglojums par invaliditāti ir 120 eiro, arī to piemēros darba devējs. Tātad kopējais atvieglojumu apmērs, ko ir tiesīgs piemērot darba devējs, ir tikai 620 eiro. VSAA izmaksā invaliditātes pensiju, kas ir mazāka par 500 eiro, atvieglojuma apmērs, kas netiek piemērots izmaksas vietā, var tikt piemērots, aizpildot gada ienākumu deklarāciju. Līdz ar to, aizpildot gada ienākumu deklarāciju par gada laikā gūtajiem ienākumiem, var tikt piemērots viss atvieglojuma apmērs 1120 x 12. Uzskatu, ka tādējādi tiek pārkāptas personas tiesības saņemt atalgojumu pēc nodokļu piemērošanas pilnā apjomā, uz ko personai būtu tiesības. Jāgaida vairāk nekā 11 mēnešu, kamēr varēs iesniegt gada deklarāciju, un tad līdz pat trim mēnešiem, kamēr VID izskatīs gada ienākumu deklarācijas. Kur jāvēršas ar iniciatīvu, lai likumdevējs pārskatītu un veiktu izmaiņas šobrīd spēkā esošajos normatīvajos aktos un personai būtu iespējas norādīt un piemērot neapliekamo minimumu dalīti darba devējam un VSAA, ja pensijas apjoms ir līdz 500 eiro? Šajā gadījumā maksimālā summa, kurai var piemērot neapliekamo minimumu VSAA, būtu 189, nevis 500 eiro.

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Satversmes 65. pants paredz, ka likumprojektus Saeimai var iesniegt: 

  • Valsts prezidents; 
  • Ministru kabinets; 
  • Saeimas komisijas; 
  • ne mazāk kā pieci deputāti; 
  • Satversmē paredzētajos gadījumos un kārtībā viena desmitā daļa vēlētāju. 

Privātpersona var ierosināt iniciatīvu platformā ManaBalss.lv. 

Ar iesniegumu un priekšlikumu var vērsties Saeimā.

Ja gada laikā nav izmantots viss pensionāra neapliekamais minimums, veidojas nodokļa pārmaksa, ko var atgūt, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. 

Par likuma jauno normu pensionāra neapliekamā minimuma dalītu piemērošanu strādājošajiem pensijas saņēmējiem, un kāpēc risinājums ir fiksētas summas ieviešana

No šī gada vienlaikus ar pensionāra neapliekamā minimuma palielināšanu (1000 eiro mēnesī) likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pirmoreiz paredzēta iespēja strādājošajiem pensijas saņēmējiem to jau gada laikā regulāri piemērot arī algai, proti, pusi attiecināt uz pensiju, pusi – uz algu. 

Iepriekš likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ietvertais regulējums neparedzēja personai iespēju taksācijas gada laikā pensijas izmaksas vietā neizmantoto pensionāra neapliekamā minimuma daļu attiecināt uz citiem ienākumiem (piemēram, algota darba ienākumiem). Šāda iespēja bija tikai pēctaksācijas gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. 

Likumā nosakot iespēju neapliekamo minimumu dalīt, Finanšu ministrija vēstulē (​01.11.2024.​) Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai uzsvēra, ka priekšlikums paredz pensionāru neapliekamā minimuma efektīvākas administrēšanas ieviešanu.  

No 2025. gada palielinot pensionāra neapliekamo minimumu no noteiktajiem 6000 eiro gadā (500 eiro mēnesī) līdz 12 000 eiro gadā (1000 eiro mēnesī), pieaugs taksācijas gada laikā neizmantotā pensionāra neapliekamā minimuma daļa un personām, kurām nepilnīgas pensionāra neapliekamā minimuma izmantošanas rezultātā, veicot nodokļa aprēķinu rezumējošā kārtībā, radīsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa, informēja Finanšu ministrija. 

Kā risinājums šādas situācijas novēršanai tika izraudzīta pensionāra neapliekamā minimuma dalīta piemērošana starp pensiju izmaksātāju un citu ienākumu gūšanas vietu. 

Finanšu ministrijas vērtējumā no pensionāra neapliekamā minimuma dalīšanas ieguvēji būs strādājošie pensionāri, kam pensijas apmērs nepārsniedz 1000 eiro, t. i., 86 tūkst. pensionāru, kas ir aptuveni 87% no kopējā strādājošo pensionāru skaita. Kaut arī, ņemot vērā pensijas un algota darba apmēru, pensionāra neapliekamā minimuma dalījuma piemērošanas ieguvuma līmenis būs atšķirīgs, ieguvēji būs lielākā daļa strādājošo pensiju saņēmēju konkrētajā grupā. 

Lai neradītu sarežģītu pensionāra neapliekamā minimuma dalīšanas procedūru starp pensiju izmaksātāju un citu ienākumu gūšanas vietu, kā arī novērstu risku, ka ienākumu svārstības rezultātā rezumējošā kārtībā personai varētu veidoties iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemaksa, secināts, ka optimālais risinājums ir fiksētas summas noteikšana, kuru taksācijas gada laikā piemēro pensijas izmaksātājs un darba devējs (citu ienākumu izmaksātājs). Šāda fiksēta summa attiecīgajā kalendāra mēnesī atbilstu 1/12 (jeb 1000 eiro) no noteiktā taksācijas gada pensionāra neapliekamā minimuma apmēra (12 000 eiro). Tādējādi pensiju izmaksātājs un darba devējs (citu ienākumu izmaksātājs) taksācijas gada laikā varētu katrs mēnesī piemērot 1/24 pensionāra neapliekamā minimuma (500 eiro), piedāvāto likuma normu skaidroja Finanšu ministrija. 

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. panta astotā daļa noteic, ka personām, kurām tiek piemērots pensionāra neapliekamais minimums, šajā pantā noteiktos iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus piemēro pensijas izmaksātājs, ja algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta citam ienākumu izmaksātājam. Nodokļa atvieglojumi tiek piemēroti, pamatojoties uz izdarīto ierakstu algas nodokļa grāmatiņā. 

Atbilstoši Ministru kabineta 2013. gada 4. jūnija noteikumu Nr. 304 “Kārtība, kādā piešķirama algas nodokļa grāmatiņa” 11. un 12. punktā noteiktajam maksātājs Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) izdara atzīmi par galveno ienākuma gūšanas vietu (algota darba vai cita ienākuma gūšanas vietu) un darba devējam vai citai institūcijai sniedzamo grāmatiņā esošo informāciju. MK noteikumu Nr. 304 14. punkts paredz, ka VID ne vēlāk kā otrajā darbdienā pēc izmaiņu izdarīšanas grāmatiņā elektroniski informē darba devēju vai citu institūciju, kura darbiniekam piemēro nodokļa atvieglojumus vai nodokļa papildu atvieglojumus, par darbinieka grāmatiņā iekļautajām izmaiņām attiecībā uz darbiniekam piemērojamajiem atvieglojumiem un neapliekamo minimumu. 

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), nodrošinot pensiju izmaksu, katru mēnesi orientējoši pirmspensijas izmaksas mēneša 20. datumā aprēķina izmaksājamās pensijas apmēru. Lai aprēķins būtu korekts, līdz tam ir jāsaņem visi aprēķinam nepieciešamie dati (ieturējumi, atvieglojumi, pārrēķini, citu iestāžu informācija). Ņemot vērā, ka dati mainās, aprēķinā sagatavotie dati tiek nodoti VSAA darbiniekiem pārbaudei. Izmaksu dati tiek gatavoti vairākiem simtiem tūkstošu klientu, tādēļ aprēķinu pārbaudei tiek dotas 3–4 darba dienas. Kad aprēķini pārbaudīti, tiek gatavoti maksājumu saraksti gan izmaksai uz banku kontiem caur Valsts kasi, gan piegādei dzīvesvietā caur Latvijas Pastu. Atbilstoši datu aprites procesiem un noslēgtajiem līgumiem dati minētajām iestādēm jāpiegādā savlaicīgi, lai ieplānotu naudas līdzekļu apriti, pamatojumā pensionāra neapliekamā minimuma sadalīšanai vienādās fiksētās summās norādīja Finanšu ministrija. 

Pensionāra neapliekamo minimumu piemēro ne tikai invaliditātes pensijām, bet arī: 

  • vecuma pensijām, izdienas pensijām, speciālajām valsts pensijām atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, vecuma pensijām, kuras piešķirtas atbilstoši ārvalsts normatīvajiem aktiem, ja ir sasniegts pensijas vecums Latvijā, mūža pensijām atbilstoši apdrošināšanas līgumam (ar uzkrāto fondētās pensijas kapitālu atbilstoši Valsts fondēto pensiju likumam), iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, apgādnieka zaudējuma pensijām.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 242 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas