TĒMA: Tieslietas

Kāds sods paredzēts nepilngadīgajam par auto vadīšanu

J
jautā:
16. jūlijā, 2023
Ainārs

Bērnam ir 14 gadu, viņš sēdēja pie automašīnas stūres, brauca pa zemes ceļu. Policija bērnu apturēja. Kāds sods bērnam var tikt piemērots?

A
atbild:
19. jūlijā, 2023
Sandis Zellis
jurists

Vispārīgi Ceļu satiksmes likuma 51. panta sestās daļas 1. punkts paredz, ka par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no piecdesmit sešām līdz simt četrpadsmit naudas soda vienībām jeb no 280 līdz 570 eiro.

Tomēr Administratīvās atbildības likuma 6. panta otrā daļa noteic, ka nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvajiem pārkāpumiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga.

Līdz ar to, ja nepilngadīga persona realizē darbību, par kuru atbilstoši Ceļu satiksmes likuma 51. panta sestās daļas 1. punktam paredzēta administratīvā atbildība, primāri tai ir piemērojams audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, bet, ja tā piemērošana konkrētajā situācijā administratīvās komisijas ieskatā nav lietderīga (piemēram, apstākļi par nepilngadīgā personību liecina, ka šādi līdzekļi, visticamāk, neatturētu no turpmāku pārkāpumu veikšanas), var piemērot minēto administratīvo sodu (naudas sodu).

Saskaņā ar likuma “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem” 6. panta pirmo daļu bērniem var piemērot šādus audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus:

  • izteikt brīdinājumu;
  • uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo;
  • nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām;
  • uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas;
  • bērnam, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu un kuram ir ienākumi, – uzlikt par pienākumu atlīdzināt nodarīto zaudējumu;
  • noteikt uzvedības ierobežojumus;
  • uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu;
  • ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē;
  • probācijas novērošana.