Zemes kadastrālā uzmērīšana

J
jautā:
22. jūnijā, 2023
Jānis

Labdien! Man ir tāda situācija, ka otrs ēkas un zemes īpašnieks vēlas sakārtot zemesgrāmatu, uzmērīšana, nostiprinājuma līgums un ieskaite zemesgrāmatā. Kaimiņš man to paziņo 10 mēnešus vēlāk, ka viņam būs mērnieki, vienu dienu pirms mērīšanas, bet tikai manai mātei. Pēc likuma jābūt vismaz 7 dienām iepriekš informācijai no mērnieka, uzaicinājumam pastā vai elektroniski, vai mutiski. Bet kaimiņi informāciju slēpj un agresīvi izpauž savu nostāju. Neļauj īsti izjautāt, kas, ko, kāpēc. Ko man darīt, kur man vērsties? Interesanti, ka viņi neprasa maksu par mērnieka pakalpojumiem un apgalvo, ka puse ir samaksāta. Kam? Nekāda diskusija gada laikā nav bijusi par šo tēmu. Pēdējā dienā strīds un iespējami draudi no viņa dēla par to, ka būs cita izrēķināšanās, ja nepiekritīšu. Apgalvo, ka viņa draugs ir policijas vadībā boss, kurš visu sakārtos, lai es piekristu viņam. Ko man darīt, ja man izsaka draudus ar tādu pavēli?

A
atbild:
27. jūnijā, 2023
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Kārtību, kādā notiek zemes kadastrālā uzmērīšana, noteic Ministru kabineta noteiktumi Nr. 1019 “Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumi”.

Saskaņā ar noteikumu 275. punktu zemes pierobežniekam (no jautājuma nav īsti saprotams, vai abi ir kopīpašnieki, jo kopīpašuma gadījumā ierosināt zemes uzmērīšanu varētu tikai abi kopā, man vairāk izskatās, ka rakstītājs ir kaimiņš) ir šādas tiesības:

  • lūgt mērniekam sniegt informāciju par zemes kadastrālās uzmērīšanas darbiem, kas notiek ar ierosinātāju kopējā robežposmā, to norisi un termiņiem un saņemt atbildi uz rakstiski izteiktajiem iebildumiem un lūgumiem;
  • piedalīties zemes kadastrālās uzmērīšanas darbos, kas notiek ar ierosinātāju kopējā robežposmā, ja tas ir paredzēts šajos noteikumos;
  • ja radušies iebildumi pret kopējā robežposmā notiekošo zemes kadastrālās uzmērīšanas darbu atbilstību šo noteikumu prasībām, atteikties parakstīt zemes kadastrālās uzmērīšanas dokumentus, norādot iebildumu pamatojumu un pierakstītos iebildumus parakstot;
  • ja radušies iebildumi pret kopējā robežposmā notiekošo zemes kadastrālās uzmērīšanas darbu atbilstību šo noteikumu prasībām, iesniegt iesniegumu (sūdzību) sertificēšanas institūcijā;
  • vērsties tiesā robežu strīda gadījumā ar ierosinātāju par esošo vai atjaunoto robežzīmju atrašanos apvidū vai par zemes kadastrālās uzmērīšanas darbu atbilstību šo noteikumu prasībām, vai citos Civillikumā noteiktos gadījumos.

Jeb, citiem vārdiem sakot, ja mērnieks nav izsniedzis informāciju, tad var rakstīt sūdzību, ja ir strīds par zemes robežām – jāceļ prasība tiesā.