E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36191
Lasīšanai: 3 minūtes

Par rīcību ar mantojumā saņemto īpašumu

J
jautā:
25. aprīlī, 2025
Arvīds

Esmu 1/3 daļas mantinieks nekustamajam īpašumam, un vairāk nekā gada laikā nav rasts risinājums par strīda izšķiršanu ar vienu no trim mantiniekiem. Vai ir iespējams sev piederīgo trešdaļu no nekustamā īpašuma (dzīvoklis) un kustamā īpašuma (automašīna) pārdot vai norakstīt 1. pakāpes radiniekam (mātei), kas nav mantinieks? 

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Vispārējā gadījumā Civillikuma 927. pants noteic, ka īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību. No minētā izriet, ka pēc mantojuma lietas nokārtošanas un īpašuma tiesību nostiprināšanas reģistros uz sava vārda īpašnieks ar īpašumu var brīvi rīkoties, t. sk. to pārdot. Tomēr jūsu minētajā situācijā būtu jāprecizē, par ko pastāv strīds ar pārējiem mantiniekiem, kādā veidā tas tiek risināts, piemēram, vai norit tiesvedība, un vai tādēļ nepastāv ierobežojumi rīcībai ar mantoto īpašumu. Atbilstoši tam jāvērtē jūsu iespējas rīkoties, tādēļ rekomendējams konsultēties ar kvalificētu juridiskās palīdzības sniedzēju. 

Vienlaikus, ja jūsu rīcībai ar mantoto īpašumu nav ierobežojumu, jāatceras, ka pārējiem kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības nekustamā īpašuma pārdošanas gadījumā. Civillikuma 1073. pants paredz: ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība (2060. panta 2. daļa un 2062. pants), bet gadījumos, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ  izpirkuma tiesība (1381. un turpmākie panti). Ja izlietot pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības pieteicas reizē vairāki kopīpašnieki, tad viņi atsavināto daļu iegūst kopīgi un sadala to savā starpā līdzīgās daļās, ja paši nevienojas citādi. 

Atbilstoši Civillikuma 2060. pantam pirmpirkuma tiesība nav jāpiedāvā, ja īpašums tiek atsavināts citādāk nekā pārdodot, piemēram, dāvinājuma gadījumā.   

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas