Iespējams noslēgt līgumu par izdevumu segšanas kārtību

J
jautā:
04. jūnijā, 2024
Laimdota Mjankova

Ko saskaņā ar likumu ir iespējams darīt, lai kopīpašuma otrs īpašnieks sakārtotu un uzturētu mūsu vienstāva mājas savu pusi, ko nedara jau apmēram sešus gadus, līdz ar to bojājot visu māju? Kopīpašuma otrs īpašnieks ir uzcēlis savai ģimenei pilnīgi jaunu māju, savu pusi kopīpašuma nepārtraukti ieķīlājot un negrasoties pārdot vai uzturēt. Savstarpējās attiecības nav sabojātas, tāpēc negribētos vērsties tiesā.

A
atbild:
05. jūnijā, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Ja vien starp kopīpašniekiem nav noslēgts līgums par kopīpašuma dalītu lietošanu, tad saskaņā ar Civillikuma 1071. pantu “uz kopējo lietu gulošās nastas, apgrūtinājumi un lietas uzturēšanai vajadzīgie izdevumi jānes kopīpašniekiem samērīgi ar viņu daļām”.

Ja otrs kopīpašnieks neiesaistās kopīpašuma uzturēšanā, tad, ja kopīpašnieks ir veicis ēkai nepieciešamos izdevumus, otram kopīpašniekam viņa daļa atbilstoši domājamās daļas lielumam ir jāatlīdzina.

Kopīpašniekiem ir iespējams noslēgt līgumu par kopīpašuma dalītu lietošanu, tajā nosakot arī izdevumu segšanas kārtību.