Lasīšanai: 1 minūte

Kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesība

J
jautā:
07. jūlijā, 2024
Ingrīda

Man pieder 1/5 daļa no kopīpašuma (zeme un ēkas lauku apvidū). Nupat uzzināju, ka līdzīpašniece, kurai pieder 1/3 daļa, savu daļu pārdevusi citai līdzīpašniecei, kurai arī piederēja 1/5 daļa. Tas izdarīts, nebrīdinot mani un vēl vienu līdzīpašnieku. Vai šāds darījums ir likumīgs?

A
atbild:
09. jūlijā, 2024
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Darījums ir likumīgs, bet saskaņā ar Civillikuma 1073. pantu pārējiem kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesība. Ja kopīpašniece, atsavinot savu daļu, nav piedāvājusi pirmpirkuma tiesīgajiem izmantot pirmpirkuma tiesību, tad saskaņā ar Civillikuma 1381. pantu kopīpašniekam ir iespēja izlietot izpirkuma tiesību. Izpirkuma prasība jāceļ viena gada laikā no dienas, kad nekustamais īpašums ierakstīts zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda, kā to noteic Civillikuma 1400. pants.