Valsts sociālie pabalsti, kad bērns ir sasniedzis 1,5 gada vecumu

J
jautā:
15. maijā, 2023
Anitra

Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā (BKA). Darbā būs jāatgriežas 26.07.2023. Bērns 1,5 gadu būs sasniedzis 24.05.2023. Cik saprotu, pabalstu par bērnu kopšanu saņemšu, līdz bērns būs sasniedzis 1,5 gadu. Tātad 2 mēnešus, līdz atgriezīšos darbā, nekāds materiāls atbalsts māmiņām netiek sniegts? Vai 2 mēnešus jādzīvo bez jebkādiem ienākumiem?

A
atbild:
19. maijā, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja esat prasījusi piešķirt BKA uz Darba likuma (DL) 156.pantā noteikto maksimālo termiņu – 1,5 gadu, valsts sociālie pabalsti vecākiem (vecāku pabalsts, bērna kopšanas pabalsts un ģimenes valsts pabalsts) brīdī, kad bērns sasniedz 1,5 gada vecumu, samazinās - vairs netiek izmaksāts vecāku pabalsts. Saskaņā ar tiesību normām par bērniem, kuri dzimuši līdz 31.12.2022., vecāku pabalstu drīkst saņemt līdz bērna 1 vai 1,5 gada vecumam.

Valsts sociālo pabalstu likuma 6. pantā ir noteikts, ka par katru bērnu no 1 līdz 16 gadiem, kā arī, ja ir vecāks par 16 gadiem, mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā,  līdz bērns sasniedz 20 gadu vecumu vai stājas laulībā, tiek izmaksāts ģimenes valsts pabalsts.

Ģimenes valsts pabalsta apmērs ir:

  • par 1 bērnu — 25 eiromēnesī;
  • par 2 bērniem — 100 eiromēnesī;
  • par 3 bērniem — 225 eiromēnesī;
  • par 4 un vairāk bērniem — 100 eiromēnesī par katru bērnu.

Šī likuma 7.pantā noteikts, ka vienam no bērna vecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu faktiski kopj un audzina bērnu līdz 2 gadiem, tiek izmaksāts bērna kopšanas pabalsts.

Bērna kopšanas pabalsta apmērs:

  • līdz 1,5 gadam ir 171 eiro mēnesī;
  • personai, kura kopj bērnu no 1,5 līdz 2 gadiem, ir 42,69 eiro mēnesī.

Jums kā darbiniecei ir tiesības pārtraukt izmantot ātrāk. DL 156.panta piektajā daļā ir paredzēts, ka BKA pārtraukšana pirms piešķirtā atvaļinājuma termiņa beigām tiek īstenota darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajā kārtībā vai pamatojoties uz darba devēja un darbinieka vienošanos. Darbiniekam ir tiesības atgriezties darbā, paziņojot par to darba devējam ne vēlāk kā divas nedēļas iepriekš, ja objektīvu apstākļu dēļ zudis iemesls turpmākai bērna kopšanai.