Darbiniekam ir pienākums veikt darbu nolīgtajā darba laikā

J
jautā:
10. maijā, 2023
Jūlija

Kā likumīgi organizēt darbu, ja ražotne strādā 24 stundas un 7 dienas nedēļā un tās darbība nedrīkst tikt pārtraukta?
Ir 3 maiņas: katra strādā 8 stundas (7 apmaksātas un 1 stunda pusdienlaikam).
Ja katra maiņa nostrādā 7 stundas, normālo stundu skaits mēnesī nesanāk. Apmaksāt 8 stundas uzņēmumam nav izdevīgi.
Vai vienīgais variants, kā var likumīgi nenodrošināt parasto stundu skaitu, ir noslēgt ar darbiniekiem līgumu par nepilnu darba laiku?

A
atbild:
17. maijā, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Par darba tiesisko attiecību nosacījumiem, tajā skaitā par nolīgto dienas vai nedēļas darba laiku,  puses vienojas, noslēdzot darba līgumu. Darba līgumā jāietver Darba likuma 40. panta otrajā daļā noteiktā informācija, ieskaitot nolīgto dienas vai nedēļas darba laiku, kas jānorāda kā konkrēts dienas vai nedēļas darba laiks stundās arī tad, ja puses darba līgumā vienojas par nepilnu darba laiku.

Saskaņā ar Darba likuma 134. panta pirmo daļu nepilns darba laiks ir jebkurš darba laiks, kas īsāks par normālo dienas vai nedēļas darba laiku - 8 stundām dienā, 40 stundām nedēļā.

Darbiniekam ir pienākums veikt darbu noteiktajā darba laikā. Darba devējam ir pienākums nodrošināt darbinieku ar darbu atbilstoši darba līgumā nolīgtā darba laika apmēram (garantēt darba līgumā nolīgto darba laiku).