TĒMA: Tieslietas

Procesa virzītājs kriminālprocesā

J
jautā:
11. aprīlī, 2023
Markins

Kas var būt procesa virzītājs kriminālprocesā?

A
atbild:
19. aprīlī, 2023

Personas, kas kriminālprocesā var būt procesa virzītājs, ir minētas Kriminālprocesa likuma 27. pantā.

Atbilstoši minētā panta pirmajai daļai procesa virzītājs ir amatpersona vai tiesa, kas konkrētajā brīdī vada kriminālprocesu.

Procesa virzītājs:

  • organizē kriminālprocesa norisi un lietvedību tajā;
  • pieņem lēmumus par kriminālprocesa virzību;
  • pats vai iesaistot citas amatpersonas īsteno valsts pilnvaras kriminālprocesa attiecīgajā stadijā vai posmā;
  • pieprasa, lai ikviena persona izpilda kriminālprocesuālo pienākumu un ievēro procesuālo kārtību;
  • nodrošina iespēju kriminālprocesā iesaistītajām personām īstenot likumā noteiktās tiesības.

Atbilstoši minētā panta otrajai daļai procesa virzītāji ir:

  • izmeklēšanā – izmeklētājs vai izņēmuma gadījumā prokurors;
  • kriminālvajāšanā – prokurors;
  • sagatavojot lietu iztiesāšanai, kā arī no brīža, kad pasludināts nolēmums, ar kuru pabeigta tiesvedība attiecīgās instances tiesā, līdz lietas nodošanai nākamajai tiesu instancei vai nolēmuma izpildei – tiesnesis, kurš vada iztiesāšanu;
  • iztiesāšanas laikā – tiesas sastāvs;
  • pēc tiesas nolēmuma stāšanās spēkā – tiesnesis.

Savukārt saskaņā ar minētā panta trešo daļu pirmstiesas kriminālprocesa veikšanai var izveidot izmeklēšanas grupu, kuras vadītājs ir attiecīgā procesa virzītājs.