Papildatvaļinājums par bērniem pienākas ikvienam darbiniekam

J
jautā:
26. jūlijā, 2024
Ksenija

Labdien! Vēlējos uzzināt, vai AS Drogas darbiniekiem pienākas papildatvaļinājums par trim nepilngadīgiem bērniem? Zinu, ka ir 151. pants Darba likumā. Vai tas attiecas uz AS Drogas darbiniekiem?

A
atbild:
30. jūlijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 151. pantā ir noteikti divu veidu darba devēja apmaksāti papildatvaļinājumi:

  • papildatvaļinājums bērnu vecākiem;
  • papildatvaļinājums darbiniekiem, kas veic ar īpašu risku saistītu darbu.

Papildatvaļinājuma, kam tas pienākas, piešķiršana ir attiecināma uz ikvienu darbinieku jebkurā uzņēmumā.

Tiesību akti noteic, ka tiesības uz papildatvaļinājumu rodas darbinieka individuālā darba gada sākumā. Papildatvaļinājums jāizmanto līdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam, to nevar pārcelt uz nākamo gadu un uzkrāt. Ja papildatvaļinājumu neizmanto, tas zūd.

Ņemot vērā bērnu vecumu un to skaitu ģimenē, tiesības saņemt papildatvaļinājumu ir visiem bērnu vecākiem. Tātad papildatvaļinājums pienākas gan bērna mātei, gan tēvam, neatkarīgi no tā, vai bērns dzīvo kopā ar abiem vecākiem vai tikai vienu. Nav svarīgi, vai bērna vecāki dzīvo reģistrētā laulībā vai nereģistrētā kopdzīvē. Tāpat nav būtiski, kura vecāka nodokļu grāmatiņā bērns vai bērni ir reģistrēti. Abiem vecākiem papildatvaļinājums piešķirams viņu izvēlētajā laikā arī tad, ja viņi strādā vienā darbavietā.

Papildatvaļinājumu par bērnu darba devējs piešķir uz darbinieka iesnieguma pamata, uzrādot dokumentu, kas apliecina vecāka statusu, – ierakstu vecāka pasē vai bērna dzimšanas apliecību.

Laiku, kad izmantot papildatvaļinājumu par bērnu vai bērniem, vecāki var brīvi izvēlēties.

Papildatvaļinājuma par bērnu vai bērniem ilgums:

  • trīs darba dienas – darbiniekiem, kuru aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam;
  • ne mazāk par vienu darba dienu – darbiniekiem, kuru aprūpē ir viens vai divi bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Bērnu skaits nenozīmē, ka tik dienu ir piešķirams par katru bērnu. Papildatvaļinājuma dienas nesummējas, ja bērnam ir noteikta invaliditāte un ja viens vai divi bērni ir vecumā līdz 14 gadiem.

Bērna vecuma interpretācija:

  • bērns vecumā līdz 16 gadiem saprotams kā laiks, līdz bērnam paliek pilni 17 gadi;
  • bērns invalīds vecumā līdz 18 gadiem saprotams kā laiks, līdz bērnam palikuši 18 gadi.

Ja jums ir trīs bērni vecumā līdz 16 gadiem, jums pienākas apmaksāts trīs darba dienu papildatvaļinājums.