E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29020
Lasīšanai: 5 minūtes
3
3

Kā aprēķinās pabalstus par nākamo bērnu, ja vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā bijušas B lapas

J
jautā:
22. martā, 2023
Marina

Labdien! Pirmais bērna kopšanas atvaļinājums (pusotrs gads) bija līdz 12. februārim. Decembrī pieteicās otrs mazais. Bērna kopšanas atvaļinājumu pārtraucu 2. janvārī. Janvārī nostrādāju pilnu mēnesi, bet februārī saslima bērns, tāpēc divas nedēļas bija B lapa. Arī martā bērns saķēra vīrusu, un divas nedēļas bija B lapa, līdz ar to sanāk, ka divus mēnešus algā esmu saņēmusi mazāk par pusi no tā, kādi būtu mani ienākumi, ja būtu strādājusi pilnu mēnesi. 19. jūnijā paredzēts sākums pirmsdzemdību atvaļinājumam. Par kādiem periodiem un no kā tiks aprēķināti pabalsti (maternitātes, bērna kopšanas, vecāku)? Vai darbnespējas lapu dēļ šo pabalstu apmērs būs mazāks? Bērna kopšanas atvaļinājumu ņemšu garāko periodu. Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
24. martā, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums.

Ja vidējās iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darbnespējas (darbnespējas lapa B), grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka, attiecīgajā periodā neieskaitot minētās dienas.

Jūs norādījāt, ka grūtniecības atvaļinājumā dosieties no 19.06.2023., tātad vidējā apdrošināšanas iemaksu alga maternitātes pabalstam jāaprēķina, ņemot vērā gūtos ienākumus periodā no 01.04.2022. līdz 31.03.2023., šajā periodā izslēdzot grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma un pārejošas darbnespējas (darbnespējas lapa B) dienas. Tas nozīmē, ka slima bērna kopšanas periods, par kuru saņēmāt slimības pabalstu, nelabvēlīgi neietekmēs maternitātes pabalsta, arī vecāku pabalsta apmēru, jo šis periods tiks izslēgts no vidējās algas aprēķināšanas perioda.

Vecāku pabalstu jums aprēķinās no jauna. Proti, no jauna aprēķinās vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un pabalsta apmēru.

Vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiek piešķirts. Vidējo iemaksu algu vecāku pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina līdzīgi kā maternitātes pabalstam. Arī šajā gadījumā no 12 mēnešu perioda tiek izslēgtas pārejošas darbnespējas, bērna kopšanas atvaļinājuma, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.

Sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Lai vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu piešķirtu lielākajā apmērā, veic salīdzināšanu pabalsta apmēriem –, kāds aprēķināts no jauna un kāds bija aprēķināts par iepriekšējā bērna kopšanu. Šāds nosacījums ir spēkā, ja nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais bērns, par kuru pabalsts bija piešķirts, nav sasniedzis 3 gadu vecumu. Tas nozīmē, ka vecāku pabalsts tiks piešķirts ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu.

Bērna kopšanas pabalstu līdz pusotra gada vecumam piešķir un izmaksā 171 eiro apmērā, bet no bērna pusotra gada līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro apmērā.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācijas kanālus, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 178 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU