E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33729
Lasīšanai: 6 minūtes
1
1

Vai var pagarināt tiesību izmantošanas aizlieguma termiņu

J
jautā:
27. augustā, 2024
Juris

Kāds sods pienākas, ja vada transportlīdzekli ar aizliegumu uz sešiem mēnešiem par ātruma pārkāpumu? Ja vadīšu auto un tikšu apturēts, vai tiks pagarināts noteiktais sešu mēnešu termiņš?

A
atbild:
28. augustā, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Administratīvās atbildības likuma (AAL) 18. pantā noteikts, ka tiesību izmantošanas aizliegums ir ierobežojums, kas personai noteiktu laiku neļauj izmantot noteiktas tiesības, ieņemt noteiktus amatus vai veikt noteikta veida darbību. Pēc tiesību izmantošanas aizlieguma termiņa beigām personai tiesības nav jāiegūst no jauna. 

Tiesību izmantošanas aizliegumu nosaka uz laiku no viena mēneša līdz diviem gadiem. 

Tiesību izmantošanas aizliegumu uz sešiem mēnešiem par atļautā ātruma pārkāpšanu var piemērot saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma (CSL) 55. panta divdesmito un divdesmit pirmo daļu.  

Minētā panta daļās tiesību izmantošanas aizliegums tiek piemērots saskaņā ar AAL 18. pantu, proti, tas tiek piemērots kā administratīvā pārkāpuma papildsods. 

Atbilstoši AAL 14. pantam par administratīvo pārkāpumu var piemērot: 

  • brīdinājumu; 
  • naudas sodu; 
  • tiesību atņemšanu; 
  • tiesību izmantošanas aizliegumu. 

Brīdinājums un naudas sods ir pamatsodi, bet tiesību atņemšana un tiesību izmantošanas aizliegums  papildsodi. 

Tādējādi saskaņā ar CSL 51. panta sestās daļas 2. punktu par transportlīdzekļa vadīšanu, ja ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, kas piemērots saskaņā ar AAL 18. pantu, tiek piemērots naudas sods transportlīdzekļa vadītājam no 56 līdz 114 naudas soda vienībām (no 280 līdz 570 eiro). 

Pastāv divi atšķirīgi ierobežojumi, kādā veidā tiek piemērots tiesību aizliegums vadīt transportlīdzekli. Viens no tiem ir transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz gadu pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, savukārt otrs – tiesību atņemšana līdz pieciem gadiem vai tiesību izmantošanas aizliegums līdz diviem gadiem administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros. Tādējādi atšķiras arī minēto tiesību ierobežojumu izpilde, tostarp tiesību izmantošanas aizlieguma termiņa pagarināšana to nelikumīgas izmantošanas gadījumā.  

Informācija, ar ko transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros atšķiras no tiesību atņemšanas vai tiesību izmantošanas aizlieguma administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros, tai skaitā ar iepriekš Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (LAPK) noteikto, pieejama LV portāla publikācijā “Kādi tiesību ierobežojumi aizliedz vadīt transportlīdzekli”.  

AAL, ar kuru LAPK zaudēja spēku, nav pārņemta LAPK 312. panta otrās daļas tiesību norma, kas noteica: gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītājs, kam atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, izvairījās nodot vadītāja apliecību un turpināja vadīt transportlīdzekli, kad transportlīdzekļu vadīšanas tiesības viņam atņemtas, Valsts policija vai Valsts robežsardze pagarināja tiesību atņemšanas termiņu par attiecīgo laikposmu, kurā nelikumīgi izmantota vadītāja apliecība.  

Kā iepriekš LV portālam norādījusi Valsts policija, ja persona turpina vadīt transportlīdzekli laikā, kad ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai piemērots tiesību izmantošanas aizliegums, termiņš vairs netiek pagarināts, bet saskaņā ar  CSL tiek piemērots naudas sods transportlīdzekļa vadītājam no 56 līdz 114 naudas soda vienībām (no 280 līdz 570 eiro). Proti, ja tiesības atņemtas administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros, tiesību atņemšanas termiņu vairs nepagarina, bet katru reizi piemēro attiecīgu naudas sodu par katru izdarīto pārkāpumu atsevišķi.  

Piemēram, ja rīt policija apturēs jūsu transportlīdzekli par ātruma pārsniegšanu, taču konstatēs, ka vadāt transportlīdzekli laikā, kad piemērots tiesību izmantošanas aizliegums, tiks piemērots sods gan par ātruma pārsniegšanu, gan nelikumīgu transportlīdzekļa vadīšanu. Ja pēc nedēļas policija jūs atkārtoti apturēs, piemēram, atkal par ātruma pārsniegšanu, pēc tam konstatējot, ka automašīnu vadāt laikā, kad atņemtas tiesības, jums vēlreiz piemēros sodu par ātruma pārsniegšanu un nelikumīgu transportlīdzekļa vadīšanu utt.  

Tiesību atņemšanas termiņu joprojām var pagarināt, ja personai tiek piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz vienu gadu pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros. Respektīvi, transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz vienu gadu ir ietekmēšanas līdzeklis, nevis atsevišķs administratīvā soda veids (kā jau iepriekš minēts, administratīvo sodu veidi ir četri – brīdinājums, naudas sods, tiesību atņemšana, tiesību izmantošanas aizliegums).  

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi” 23. punktam gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītājs vada transportlīdzekli vadīšanas tiesību izmantošanas aizlieguma, kas iegūts pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, laikā, termiņš tiek pagarināts atbilstoši laikposmam, kāds pagājis no tiesību izmantošanas aizlieguma piemērošanas brīža līdz transportlīdzekļa vadīšanai.  

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 123 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas