Vai tētis var iet dekrēta atvaļinājumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. jūlijā, 2022
Mīts

Labdien. Vēlētos uzzināt, vai tētis var iet dekrēta atvaļinājumā, ja mamma nestrādā?

A
atbild:
20. jūlijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja topošā māmiņa nestrādā (nav sociāli apdrošināta), viņai nav tiesību uz maternitātes pabalstu (jeb dekrēta naudu), jo to maksā sievietei – apmēram divus mēnešus pirms dzemdībām un tikpat – pēc bērna piedzimšanas.

Savukārt tiesības uz vecāku pabalstu ir abiem vecākiem (vienam no abiem). Ja mamma nesaņem maternitātes pabalstu, bērna tēvs (ja ir sociāli apdrošināts) var pieprasīt vecāku pabalstu jau no bērna dzimšanas dienas. Ja bērna tēvs, saņemot vecāku pabalstu, strādā un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad pabalstu izmaksā 30% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.

Lai iegūtu detalizētāku informāciju savā konkrētajā situācijā, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra iesaka saziņai lietot informējošos kanālus, rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.

VSAA ir informācija par visiem pabalstiem ģimenēm ar bērniem.