Servitūta ceļa izmantošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. jūnijā, 2022
Ulla

Manā zemes robežu plānā pierakstīts “Piebraucamais ceļš”, iezīmēts nav. Tas ir pašvaldības ceļš, ziemā to tīra tāpat kā citus. Mans īpašums ir pēdējais ceļa beigās, un tur robežojas ar kaimiņu, kas ceļa posmu iekļāvis kā savu īpašumu ar ierakstu zemesgrāmatā kā servitūta ceļš. Lai piekļūtu īpašumam, es iebraucu pa pašvaldības ceļu, tad pa šo servitūtu, ko kaimiņš liedz izmantot, apzināti liekot šķēršļus, samazinot ceļa platumu, veicot stādījumus: visādā veidā liekot saprast, ka līdz manam žogam viss ir viņa īpašums, protams, ieskaitot ceļu. Citas piekļuves man nav. Kā varēja šādu servitūtu par labu vienam nodibināt, mainot ceļa statusu? No pašvaldības neesmu informāciju saņēmusi, nav bijusi nekāda saskaņošana ne ar vienu. Kādas ir manas tiesības? Kā rīkoties?

A
atbild:
13. jūnijā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatās; līdz tam laikam viņu starpā pastāv vienīgi personiska saistība, kuras ierakstīšanu zemesgrāmatās var tomēr prasīt katra puse, ja vien izpildīti visi citi servitūtam nepieciešamie noteikumi. Tas nozīmē, ka servitūta izlietošana var sākties tikai tad, ja tas ierakstīts zemesgrāmatās. Tātad, ja pastāv šaubas par servitūtā esamību, tā novietni, esoša servitūta lietojuma traucējumu u. tml., tad šis jautājums ir risināms, pusēm vienojoties vai arī iesniedzot prasību tiesā. Pašvaldībai šī jautājuma risināšanā nav kompetences.