TĒMA: Kultūra

Par valsts valodas lietošanu

J
jautā:
07. februārī, 2022
Jānis

Labdien. Vai kasierim obligāti ir jārunā ar klientu krievu valodā, ja klients dzīvo Latvijā?

A
atbild:
09. martā, 2022
Olga Lauva
juriste

Valsts valodas likums paredz valsts valodas lietošanu un aizsardzību valsts un pašvaldību iestādēs, tiesās un tiesu sistēmai piederīgās iestādēs, kā arī citās iestādēs, organizācijās un uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās), izglītības un citās sfērās.

Likuma 2. panta otrā daļa noteic, ka valodas lietošana privātās iestādēs, organizācijās, uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) un attiecībā uz pašnodarbinātajām personām tiek regulēta tad, ja to darbība skar likumīgas sabiedriskās intereses (sabiedrisko drošību, veselību, tikumību, veselības aizsardzību, patērētāju tiesību un darba tiesību aizsardzību, drošību darba vietā, sabiedriski administratīvo uzraudzību) (turpmāk arī — likumīgas sabiedriskās intereses) un tādā apjomā, lai nepieciešamais ierobežojums, kas noteikts likumīgās sabiedriskajās interesēs, būtu samērīgs ar privāto iestāžu, organizāciju, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) tiesībām un interesēm.

Latvijas Republikā valsts valoda ir latviešu valoda.

Saskaņā ar Likuma 5. pantu ikviena cita Latvijas Republikā lietotā valoda, izņemot lībiešu valodu, šā likuma izpratnē ir uzskatāma par svešvalodu.

Ievērojot iepriekš minēto, jums ir likumīgas tiesības saziņā ar klientu lietot latviešu valodu.