Labdien! Paldies par atbildi (atrakstīšanos) uz jautājumu Nr. 25346 par apsaimniekošanas izmaksām daudzdzīvokļu mājā. Tā arī netiku skaidrībā, vai normatīvie akti (konkrēti kuri) nosaka aprēķinu par apsaimniekotāja pakalpojumiem, ņemot vērā dzīvokļa kvadratūru. Saprotu, ka pārsvarā tā dara. Bet vai tas ir solidāri? Piemēram, elektroenerģijas patēriņš kāpņu telpā vai atkritumu izvešana, tikpat labi divistabu dzīvoklī ar mazāku kvadratūru nekā trīsistabu dzīvoklī var dzīvot vairāk cilvēku. Un vai tomēr nebūtu jānoteic, ka šādas pozīcijas rēķinos tiek aprēķinātas, dalot uz dzīvokļiem vienlīdzīgi?
Daudzdzīvokļu ēkas, kurās dzīvokļu īpašnieki ir pārņēmuši mājas pārvaldīšanas tiesības, ir noslēgts pārvaldīšanas līgums, mājas saimnieki paši lemj par saņemto pakalpojumu norēķinu kārtību, ievērojot Ministru kabineta (MK) noteikumus Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”.
MK noteikumu Nr. 524 4. pantā noteikts, ka maksājamās daļas noteikšanai par sadzīves atkritumu izvešanu, kā arī asenizāciju dzīvojamās mājas īpašnieki var izmantot šādus aprēķinu kritērijus:
Dzīvokļa īpašnieki ar balsu vairākumu izvēlas vienu no četriem veidiem, kā norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem.
Jautājumā par norēķinu kārtību Ekonomikas ministrija skaidrojumā “Kā dzīvokļu īpašnieki maksā par pakalpojumiem, kuri nav mērāmi” norāda, ka ir uzsāktas diskusijas, jo daudzbērnu ģimenes iebilst, ka par pakalpojumiem jāmaksā atbilstoši dzīvoklī dzīvojošo personu skaitam. Iespējams, cilvēku skaits ir neobjektīvs rādītājs, piemēram, norēķinoties par sadzīves atkritumiem, ģimenes ar bērniem par šo pakalpojumu maksājot pārāk daudz.
Primārā norēķinu kārtība varētu būt atbilstoši katram dzīvojamās mājas īpašniekam piederošās domājamās daļas apmēram vai dzīvokļu skaitam, uzskata Ekonomikas ministrija.
Savukārt koplietošanas elektrības maksas segšanu iekļauj pārvaldīšanas līgumā, MK noteikumos Nr. 524 šī pozīcija netiek noteikta.
Dzīvokļa īpašuma likuma 13. pants noteic, ka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus sedz dzīvokļa īpašnieks atbilstoši sava dzīvokļa īpašumā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!