“Žurnālistu drošības stiprināšana ir būtiska demokrātiskā sabiedrībā un ir viena no manām šī gada prioritātēm. Esmu gandarīta, ka Kultūras ministrijai kopā ar mediju, žurnālistu organizācijām un tiesībsargājošajām institūcijām ir izdevies izveidot plānu, kas veicinās gan sabiedrības, gan tiesu varas un iekšlietu struktūru izpratni par žurnālistu darbu un apdraudējumiem,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.
Plāna mērķis ir sekmēt Latvijas mediju brīvību, aizsargāt žurnālistus no vardarbības, draudiem un vajāšanas, sniegt palīdzību atbilstīgas tiesiskas un institucionālas sistēmas izveidē mūsu valstī un efektīvi uzlabot situāciju praksē. Plānā noteiktie pasākumi tiks īstenoti, ņemot vērā valstī pieejamos resursus.
Lai nodrošinātu Plāna pasākumu secīgu un strukturētu veidošanu, piedāvātie pasākumi un uzdevumi paredzēti 3 rīcības virzienos:
- pasākumi žurnālistu un mediju jomas profesionāļu drošas darba vides sekmēšanai;
- izpratnes vairošanas un izglītības pasākumi par žurnālistu drošības un aizsardzības jautājumiem;
- pasākumi žurnālistu aizsardzības nodrošināšanai specifiskās situācijās un specifiskām mērķa grupām.
Pirmajā rīcības virzienā ir apkopoti vispārējie drošības un aizsardzības pasākumi, kas nepieciešami visiem žurnālistiem un citiem mediju profesionāļiem, tostarp, paredzot mācības tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem par žurnālistu drošību un stratēģiskajām tiesvedībām.
Otrajā rīcības virzienā ir paredzēti izpratnes veicināšanas un izglītības pasākumi sabiedrībai, tiesībsargājošajām iestādēm un žurnālistiem par žurnālistu drošību un aizsardzību, tās nozīmību, galvenajiem izaicinājumiem un žurnālistu lomu.
Trešajā rīcības virzienā ir paredzēti pasākumi žurnālistu aizsardzībai specifiskās situācijās un specifiskām žurnālistu mērķa grupām – žurnālistēm, žurnālistiem, kas pieder pie minoritārām grupām (piemēram, mazākumtautības, patvēruma meklētāji), atspoguļo tādus notikumus kā demonstrācijas, protestus vai strādā konflikta zonās. Šajā rīcības virzienā ir paredzēts nodrošināt psiholoģisko atbalstu žurnālistiem, lai veicinātu viņu emocionālo labbūtību, kuru ļoti iespaido darbs paaugstinātas psiholoģiskās spriedzes apstākļos.
Plānā ir iekļauta arī atsevišķa sadaļa par citām – nevalstisko organizāciju – iniciatīvām žurnālistu drošības veicināšanai, tajā ir iekļauti Rīgas Ekonomikas augstskolas projekta Media HUB Riga piedāvātie un īstenotie pasākumi.
Lai nodrošinātu Plāna īstenošanu, tajā iekļauto uzdevumu un pasākumu realizācijas regulārai uzraudzībai Kultūras ministrija izveidos monitoringa grupu, kurā tiks iekļautas žurnālistu drošības un aizsardzības jautājumu īstenošanā un pilnveidošanā ieinteresētās institūcijas un organizācijas.
Plāna žurnālistu drošības jautājumu risināšanai projekta izstrāde konkretizē “Latvijas mediju politikas pamatnostādņu 2024.-2027. gadam” otrajā rīcības virzienā “Droša mediju vide” doto uzdevumu “Stiprināt žurnālistu un mediju vides profesionāļu drošību, veicinot sabiedrības un tiesu varas izpratni par žurnālistu darbu un apdraudējumiem.”
Plāna izstrādi veikusi ar kultūras ministres rīkojumu izveidota Žurnālistu drošības jautājumu risināšanas darba grupa, kurā strādāja pārstāvji no Kultūras ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ģenerālprokuratūras, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Tiesībsarga biroja, Tiesu administrācijas, Valsts policijas, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes, RSU Komunikācijas fakultātes, Vidzemes Augstskolas Sabiedrības zinātņu fakultātes, biedrības “Baltijas Mediju izcilības centrs”, biedrības “Latviesi.com”, biedrības “Par legālu saturu”, Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV, Latvijas Mediju ētikas padomes, Latvijas Preses izdevēju asociācijas, Latvijas Žurnālistu asociācijas, Latvijas Žurnālistu savienības, Rīgas Ekonomikas Augstskolas projekta Media Hub Riga, Latvijas Reģionālo mediju asociācijas, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas, TV3 Group Ziņu dienesta, valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Televīzija” un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Latvijas Radio”.
Plāna izstrādē izmantoti arīdzan Rīgas Stradiņa Universitātes pētnieku KM uzdevumā veiktā pētījuma rezultāti par žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situāciju Latvijā, kas snieguši papildu pamatojumu, priekšlikumus un rekomendācijas žurnālistu drošības vides pilnveidošanai.