TĒMA: Mājoklis

Siltumenerģijas zudumi

J
jautā:
21. decembrī, 2021
Jānis

Labdien! Mājai ir uzstādīts ienākošās siltumenerģijas skaitītājs, kā arī katrā dzīvoklī ir uzstādīti verificēti siltumenerģijas skaitītāji. Šobrīd norēķins par siltumenerģiju ir šāds: 1) par patērēto siltumenerģiju telpu uzsildīšanai katrs dzīvoklis norēķinās pēc patērētā siltumenerģijas patēriņa balstoties uz verificēto skaitītāju katrā dzīvoklī; 2) par patērēto siltumenerģiju karstā ūdens uzsildīšanai norēķinās pēc karstā ūdens skaitītājiem; 3) par patērēto siltumenerģiju “dvieļu žāvētājiem” jeb ūdens cirkulāciju katrs dzīvoklis norēķinās pēc piestādītās summas; 4) siltumenerģijas iztrūkumu aprēķina: ienākošās siltumenerģijas skaitītājs – (katra dzīvokļa siltumenerģijas skaitītāja rādījums par telpu uzsildīšanai patērēto siltumu + karstā ūdens uzsildīšana + ūdens cirkulācija) = patērētās siltumenerģijas starpība, kuru izdala uz katra dzīvokļa iekštelpu kopplatību. Rezultātā sanāk, ka koplietošanas vajadzībām patērētā siltumenerģija konkrētajam dzīvoklim pārsniedz pusi no dzīvoklī patērētās siltumenerģijas pēc skaitītāja. Vai šāda prakse – siltuma zuduma aprēķins un sadalījums uz kvadrātmetriem dzīvojamās platībās mājā – ir korekta? Vai varbūt ir cits regulējums, kā būtu jāsadala koplietošanai patērētā siltumenerģija?

A
atbild:
11. janvārī, 2022
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Aprakstītā situācija liecina, ka mājā ir visai lieli siltumenerģijas zudumi kopējos mājas inženiertehniskos tīklos posmā no siltummezgla līdz dzīvokļiem. Aprakstītā siltumenerģijas sadales kārtība ir korekta, jo katra dzīvokļa īpašnieks maksā par dzīvoklī patērēto, bet pārējā siltumenerģija tiek dalīta proporcionāli patērētāju apkures platībām. Jāskatās sīkāk, kā tiek aprēķināta karstā ūdens uzsildīšana un cirkulācija. Parasti karstā ūdens apgāde sistēmā nav siltuma uzskaites mērinstrumenti, kas precīzi uzskaitītu gan ūdens uzsildīšanai, gan cirkulācijai patērēto enerģiju. Iespējams, šajās pozīcijās ir pieņemtas vērtības, kas neatbilst patiesai situācijai. Papildus jāatzīmē, ka dzīvokļu īpašnieki ar kopības lēmumu var vienoties arī par citu patērētās siltumenerģijas maksājumu sadales kārtību.