E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23995
Lasīšanai: 5 minūtes
4
4

Papildatvaļinājuma izmantošana valsts pārvaldē

J
jautā:
17. augustā, 2021
Arvis

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 42. panta pirmā daļa noteic, ka amatpersonai var piešķirt apmaksātu papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām pēc pilna ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanas. Papildatvaļinājumu var izmantot laikposmā līdz nākamajam ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Savukārt minētā panta 10. daļa noteic, ka piešķirtā papildatvaļinājuma atlīdzināšana naudā nav pieļaujama, izņemot gadījumus, kad amata (dienesta, darba) tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un amatpersona (darbinieks) piešķirto papildatvaļinājumu nav izmantojusi. Lūdzam sniegt skaidrojumu, vai tad, ja amatpersona ir pieteikusi un izmantojusi daļu no ikgadējā atvaļinājuma un līdz tam nav izmantojusi sev pienākošos papildatvaļinājumu par iepriekšējo novērtēšanas periodu pirms ikgadējā atvaļinājuma, uzskatāms, ka amatpersonai automātiski zūd tiesības izmantot papildatvaļinājumus par iepriekšējiem periodiem, jo tā nav ievērojusi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikto kārtību, kādā piesakāms un izmantojams papildatvaļinājums par ikgadējās novērtēšanas rezultātiem?
Ja amatpersona ir pieteikusi un izmantojusi daļu no ikgadējā atvaļinājuma un līdz tam nav izmantojusi papildatvaļinājumu par iepriekšējo periodu pirms ikgadējā atvaļinājuma, ir uzskatāms, ka amatpersona nezaudē tiesības izmantot papildatvaļinājumus par iepriekšējiem novērtēšanas periodiem:
1) vai ir pieļaujams, ka papildatvaļinājumi par dažādiem novērtēšanas periodiem tiek apzināti uzkrāti, pieprasot tos piešķirt citu pēc cita;
2) vai papildatvaļinājumu var pieprasīt pamīšus ar ikgadējo atvaļinājumu, proti, daļu papildatvaļinājuma, daļu ikgadējā atvaļinājuma, daļu papildatvaļinājuma, ievērojot Darba likumā noteiktos minimālos ikgadējā atvaļinājuma izmantošanas termiņus;
3) ja amatpersona izbeidz amata (dienesta, darba) tiesiskās attiecības un ir uzkrājusi papildatvaļinājumus par vairākiem gadiem, vai darba devējam ir pienākums atlīdzināt visus apzināti uzkrātos papildatvaļinājumus vai arī tikai to, kas attiecināms uz pēdējo novērtēšanas periodu?

A
atbild:
02. septembrī, 2021
Valsts kanceleja
Santa Jirgensone, Komunikācijas departamenta konsultante

Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 42. panta pirmajai daļai nodarbinātajam var piešķirt apmaksātu papildatvaļinājumu pēc pilna ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanas un to var izmantot laikposmā līdz nākamajam ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Tas nozīmē: ja amatpersona pēc pilna ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma nav izmantojusi papildatvaļinājumu un tai ir ticis piešķirts nākamais ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, tad tai vairs nav tiesību izmantot papildatvaļinājumu par iepriekšējo novērtēšanas periodu (papildatvaļinājumu varēja izmantot starp abiem ikgadējiem atvaļinājumiem). Lai šādas situācijas neveidotos, nodarbinātajiem ir rūpīgi jāseko līdzi uzkrātajām atvaļinājuma dienām, tostarp papildatvaļinājuma dienām, kā arī jākonsultējas ar iestādes personāla speciālistu, lai nezaudētu iespēju izmantot pieejamās papildatvaļinājuma dienas.

“Ja papildatvaļinājums nav izmantots pēc ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma un līdz nākamajam ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam, tas automātiski tiek dzēsts.”[1] Papildatvaļinājuma dienas neuzkrājas, tādēļ nav iespējams izmantot papildatvaļinājumu par vairākiem novērtēšanas periodiem.

Papildatvaļinājumu var pieprasīt pēc pilna ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanas, līdz ar to var veidoties situācija, kurā persona izmanto visu ikgadējo atvaļinājumu, tad izmanto papildatvaļinājumu, kas pienākas, pamatojoties uz aktuālo darba izpildes novērtējumu, un pēc tam uzsāk nākamā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanu. Taču nav iespējams pamīšus ņemt ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu un papildatvaļinājumu, jo Atlīdzības likuma 42. panta pirmā daļa paredz, ka papildatvaļinājumu var izmantot tikai pēc pilna ikgadējā atvaļinājuma izmantošanas.

Kā jau norādīts iepriekš, papildatvaļinājuma dienas neuzkrājas, ja tās netiek izmantotas, tās tiek dzēstas. Atbilstoši Atlīdzības likuma 42. panta desmitajai daļai piešķirto papildatvaļinājumu var kompensēt naudā tikai tajos gadījumos, ja tiek izbeigtas tiesiskās attiecības un nodarbinātais nav izmantojis piešķirto papildatvaļinājumu. Jānorāda, ka uzsvars šajos gadījumos ir uz to, ka papildatvaļinājums ir ticis piešķirts pirms nodarbinātības attiecību izbeigšanas. “Par papildatvaļinājuma piešķiršanas brīdi uzskatāms attiecīga institūcijas rīkojuma izdošanas brīdis.”[2] Līdz ar to, ja papildatvaļinājums nav ticis piešķirts pirms nodarbinātības attiecību izbeigšanas brīža, tad darba devējam nav pienākuma to kompensēt naudā.

[1] Pastars E., Ošiņa I., Rācenājs K. Atlīdzības likums ar komentāriem, 82. lpp. Pieejams: http://lpda.lv/storage/editor/atlidzibaslikumsarkomentariem.pdf.

2 Turpat, 81. lpp.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU