Persona no 14 gadu vecuma pie ārsta var doties bez vecākiem

J
jautā:
26. maijā, 2013
..............................

Vai nepilngadīgām grūtniecēm drīkst ārstus apmeklēt bez vecāku klātbūtnes, vai ārsti ir bez maksas?

A
atbild:
27. maijā, 2013
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Ronalds Rožkalns, zvērināts advokāts

Ir nepieciešams konkretizēt, cik veca ir nepilngadīgā grūtniece.

Pacientu tiesību likuma 13.panta otrā daļa paredz, ka 14 gadu vecumu sasniegušas pacientes ārstniecība veicama ar viņas pašas piekrišanu. Tātad, ja grūtniece ir 14 gadus veca, tā pie ārsta var doties viena.

Savukārt gadījumā, ja grūtniecība iestājusies meitenei, kas ir jaunāka par 14 gadiem, tad pie ārsta jādodas kopā ar vecāku, jo ārstēšanai (stāšanās grūtniecības uzskaitē vai grūtniecības pārtraukšanai) būs nepieciešama pacientes likumisko pārstāvju piekrišana.

Grūtnieču aprūpes izdevumus ārstniecības iestādēs, kas noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, sedz no valsts budžeta līdzekļiem. Tātad - samaksa par vizīti būs jāveic, ja Jūs apmeklēsiet privātpraksē praktizējošu ārstu.