E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23498
Lasīšanai: 3 minūtes

Piespiedu dalītā īpašuma situācijā zeme un ēkas ir patstāvīgi īpašuma objekti

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. jūnijā, 2021
Gunta Jaudzema

Labdien! Plānoju Jūrmalā iegādāties dzīvokli, zem kura zeme nav īpašumā. Vai ir likums, kas mani pasargā no zemes īpašnieka darbībām, kuras apdraudētu mani kā dzīvokļa īpašnieku (mājas nojaukšana vai tamlīdzīgi)?

A
atbild:
28. jūnijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Piespiedu nomas tiesiskās attiecības pastāv piespiedu dalītā īpašuma gadījumos, kad uz zemes uzcelta ēka ir patstāvīgs īpašuma objekts un pieder citai personai, nevis zemes īpašniekam. Šādās situācijās, lai ēkas īpašnieks varētu izmantot savas īpašuma tiesības uz ēku, ir nepieciešams, ka tā lietošanā ir ēkai nepieciešamā zeme.

Funkcionāli nepieciešamais (piesaistītais) zemes gabals atrodas dzīvojamās mājas īpašnieku likumīgā lietošanā, un dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības netraucēti lietot dzīvojamās mājas funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu. Savukārt zemes īpašnieks nevar aizliegt dzīvojamas mājas dzīvokļu īpašniekiem šo teritoriju lietot.

Dzīvojamajai mājai noteiktā funkcionāli nepieciešamā zemes gabala robežas un platība ir saistoša gan personām, kas iegūst īpašumā dzīvokli, gan zemes īpašniekam. Zemes īpašnieks nevar rīkoties ar zemes gabalu, aizskarot dzīvokļu īpašnieku lietošanas tiesības.

Dzīvokļa īpašuma likums nosaka dzīvokļa īpašniekam pienākumu: maksāt nomas maksu par zemes lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes.

Informācija par nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu atrodama portālā latvija.lv.

Kā izņēmums no Civillikuma Latvijā izveidojusies piespiedu dalītā īpašuma situācija, kad zeme un ēkas ir patstāvīgi īpašuma objekti. Piespiedu dalītais īpašums veidojies vēsturiski bez zemes un būves īpašnieku vienošanās, īpašuma tiesību atjaunošanas un privatizācijas rezultātā.

Var būt arī cita situācija, kad dalītais īpašums izveidots brīvprātīgi, pusēm vienojoties, parasti uz noteiktu laiku.

Pirms iegādāties nekustamo īpašumu, jāpārliecinās, ko pērk, jānoskaidro arī situācija ar piesaistīto zemes gabalu, nomu un maksājumiem. Darījuma dokumentu sagatavošanu nopietnos darījumos (un dzīvokļa pirkums tāds ir) ieteicams konsultēties ar juristu.

Tiesības uz īpašumu ir nostiprinātas Satversmes 105. pantā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 79 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas