Valsts kontrolieris Edgars Korčagins norāda: “Laikā, kad valstī kopumā norit valsts budžeta izdevumu pārskatīšana, šis ir apzināts un atbildīgs lēmums, kas ir daļa no mūsu konsekventas pieejas — regulāri pārskatīt savas izmaksas, rast iespējas ietaupīt un rīkoties saskaņā ar valsts interesēm. Valsts kontrole ne tikai prasa un sagaida atbildīgu rīcību no citiem, bet vispirms to praktizē pati, lai būtu par piemēru. Izdevumu pārskatīšanai jābūt ne tikai kampaņveida aktivitātei, bet gan sistemātiskai un neatņemamai valsts pārvaldes ikdienas darba sastāvdaļai. Jau šobrīd Valsts kontrolē īstenojam konkrētus pasākumus savu administratīvo izdevumu efektivizēšanai un samazināšanai, rodot dažādus risinājumus ar pozitīvu ilgtermiņa efektu.”
Piemēram, kopš 2022. gada Valsts kontrolē ieviests Zaļināšanas plāns, kura ietvaros ir pārtraukta dzeramā ūdens iegāde iepakojumos, priekšroku dodot krāna ūdenim, un īstenotas citas iniciatīvas, lai ilgtermiņā samazinātu gan finansiālo, gan vides nospiedumu. Savukārt 2027. gadā, pārejot uz jaunajām biroja telpām, tiks ietaupīti vismaz 343,3 tūkst. eiro katru gadu.
Valsts kontroles kopējais budžets 2025. gadam ir 8,3 milj. eiro, no kuriem gandrīz 90% ir plānoti atlīdzības izmaksai.
Piebilstams, ka Valsts kontroles revīzijās sniegto ieteikumu ieviešana ir nesusi naudā mērāmus ieguvumus. Panāktā finanšu atdeva par 2024. gadu ir 1:4,75. Proti, uz katru eiro, kas izlietots Valsts kontroles darba nodrošināšanai, tās darbs ir radījis 4,75 eiro atdevi. Vienlaikus daudzi sekmīgi ieviesti Valsts kontroles ieteikumi sniedz sabiedrībai naudā neizmērāmus ieguvumus. Piemēram, iespēju noteiktās dzīves situācijās saņemt līdzvērtīgu sociālo atbalstu neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā persona dzīvo.
Par Valsts kontroli
Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris. Atklājot trūkumus, Valsts kontrole sniedz ieteikumus to novēršanai, bet par iespējamiem likumpārkāpumiem informē tiesībaizsardzības iestādes.