Lasīšanai: 1 minūte

Vai no mantojuma iespējams izprasīt iepriekš tajā ieguldīto daļu, ja ieguldījums veikts privatizācijas sertifikātu veidā

J
jautā:
17. maijā, 2021
Juris

Īpašums privatizēts par tēva un 3 nepilngadīgu bērnu sertifikātiem. Tagad tēvs ir miris un uzsākts mantojuma process. Bērni, kuru sertifikāti izmantoti privatizācijā, nu jau visi sen ir pilngadīgi. Vai ir tiesības izprasīt no mantojuma savu ieguldīto daļu nekustamajā īpašumā?

A
atbild:
05. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Pieļauju, ka būtu nepieciešama papildu informācija, taču pamatā konkrētajā gadījumā mantojuma atstājēja lejupējiem (bērniem) ir tiesības mantot īpašumu vienādās daļās. Tādēļ izmantot kreditora tiesības pret mantiniekiem nebūtu pareizākais risinājums. Turklāt, kā var secināt no jautājuma, potenciālie mantinieki un kreditori ir vienas un tās pašas personas, kas kreditora pretenzijas pieteikšanas iespēju padara strīdīgu.

Pamats: Civillikuma 404., 707. pants.