E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23232
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Privātpersona nevar piemērot administratīvos sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē

J
jautā:
13. maijā, 2021
Niks

Kurš likums ir svarīgāks: Ceļu satiksmes likums vai saistību tiesības? Respektīvi, ir uzlikts sods par ceļu satiksmes pārkāpumu, bet to ir izdarījusi privātpersona, nevis kompetentās iestādes. Kuras tieši iestādes drīkst uzlikt šāda tipa sodu? Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
01. septembrī, 2021
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta pirmo daļu, piemērojot normatīvos aktus, ievēro šādu ārējo normatīvo aktu juridiskā spēka hierarhiju:

  • Satversme;
  • likumi;
  • Ministru kabineta noteikumi;
  • pašvaldību saistošie noteikumi.

Kontinentālās Eiropas tiesību saimē tiesību sistēmu iedala privātajās un publiskajās tiesībās.

Pie privātajām tiesībām pieder tādas tiesību nozares (apakšnozares) kā, piemēram, civiltiesības, ģimenes tiesības, mantojuma tiesības, saistību tiesības, komerctiesības. Savukārt pie publiskajām tiesībām: piemēram, konstitucionālās tiesības, cilvēktiesības, krimināltiesības, administratīvās tiesības, finanšu tiesības, civilprocess, kriminālprocess, administratīvais process.

Saistību tiesības Latvijas tiesību sistēmā ir noteiktas Civillikuma ceturtajā daļā.

Savukārt ceļu satiksmes norises un ceļu satiksmes drošības organizatoriskie un tiesiskie pamati Latvijā, lai aizsargātu cilvēku dzīvību un veselību, vidi, kā arī fiziskajām un juridiskajām personām piederošo mantu, ir noteikti Ceļu satiksmes likumā (CSL). Tostarp CSL paredzēti gan administratīvie pārkāpumi ceļu satiksmē, gan kompetence administratīvo pārkāpumu procesā.

Kompetence administratīvo pārkāpumu procesā ir noteikta CSL 83. pantā. Proti, administratīvos sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē var piemērot tikai šajā pantā konkrētajos gadījumos minētās iestādes (Valsts policija, pašvaldības policija, Valsts robežsardze, pašvaldības transporta kontroles dienests).

Privātpersona nevar piemērot administratīvo sodu par pārkāpumiem ceļu satiksmē.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka saistību tiesības darbojas, ja mēs runājam par maksas autostāvvietu lietošanas noteikumu neievērošanu. Proti, ja autovadītājs pārkāpj autostāvvietas lietošanas noteikumus, autostāvvietas īpašnieks kā juridiska persona (ne privātpersona) var piemērot līgumsodu par attiecīgo noteikumu pārkāpšanu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 60 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU