TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskā darbība ir jāreģistrē

J
jautā:
07. martā, 2021
Romans

Jautājums: ja ir viena oficiālā ienākumu gūšanas vieta (algots darbs), bet ir arī papildu ienākumi (brīvajā laikā sniegti pakalpojumi), kā korekti uzrādīt šos papildu ienākumus? Saprotu, ka ir kāda iespēja tos uzrādīt deklarācijā ar paskaidrojumu. Lūdzu palīdzību!

A
atbild:
30. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja nodarbojaties ar pakalpojumu sniegšanu, tad Valsts ieņēmumu dienestā jāreģistrē saimnieciskā darbība.

Fiziskās personas darbību uzskata par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

  • darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados;
  • ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu) atsavināšanas;
  • darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Saimnieciskās darbības veicējam (pašnodarbinātajam) reizi ceturksnī ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (tās atkarīgas no mēnesī gūtā ienākuma), kā arī nākamajā gadā obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, kurā saimnieciskās darbības veicējiem jāaizpilda atsevišķs pielikums, jāsamaksā aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļa vietnē publicētajā informācijā Saimnieciskās darbības veicēji ir paskaidrota reģistrēšanās kārtība, nodokļu režīma izvēles iespējas, nodokļu maksāšanas kārtība, grāmatvedības jautājumi.