TĒMA: Ģimene

Kā aprēķinās maternitātes un vecāku pabalstu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājai

J
jautā:
03. februārī, 2021
Ilze

Labdien! Lūgums precizēt, par kādu periodu tiks aprēķināts maternitātes un vecāku pabalsts man kā saimnieciskās darbības veicējai (mikrouzņēmuma nodokļa maksātājai). Dekrēta atvaļinājumā plānots iet no 1. jūlija. Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
09. februārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Jakseboga, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tā kā ar 01.07.2021. visi mikrouzņēmuma (MU) nodokļa maksātāji kļūst par pašnodarbinātajiem, tad MU nodokļa maksātājiem vidējo algu maternitātes un vecāku pabalstiem aprēķinās kā pašnodarbinātajiem. Ja darbnespējas lapu B par grūtniecības atvaļinājumu jums izsniegs no 01.07.2021., tad 12 kalendāro mēnešu periods vidējās algas aprēķināšanai tiks noteikts no 01.04.2020. līdz 31.03.2021.

Vecāku pabalstam vidējā iemaksu alga tiks aprēķināta, neņemot vērā trīs mēnešus pirms ceturkšņa, kurā būs diena, ar kuru pieprasīsiet vecāku pabalstu. Piemēram, ja vecāku pabalstu pieprasīsiet no 10. decembra, tad vidējo algu vecāku pabalstam aprēķinās par 12 kalendāra mēnešu periodu no 01.07.2020. līdz 30.06.2021.

MU nodokļa maksātājiem vidējā alga maternitātes un vecāku pabalstam tiek aprēķināta no VSAA aprēķinātā obligāto iemaksu objekta.