Kādu žogu drīkst ierīkot

J
jautā:
13. decembrī, 2020
Inese Lejina

Kādu žogu drīkst likt vecā žoga vietā starp kaimiņiem Rīgā, Dārziņos, un ar ko tas jāsaskaņo?

A
atbild:
15. decembrī, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Tas, kādam tieši ir jābūt žogam un cik augsts tas drīkst būt, ir noteikts Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 34 “Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi”.

 3.14. sadaļā “Žogs” norādīta žoga arhitektūra:

  • žogu veido estētisku un arhitektoniski kvalitatīvu;
  • žogu un tā krāsojumu veido stilistiski saskaņotu ar ēku un blakus zemesgabalu žogu, ievērojot vienotu žogu augstumu kvartāla robežās;
  • žoga krāsošanai izmanto izturīgu krāsu. Dabisko akmeni, keramiku un cēlapmetumu žogā nekrāso;
  • žogu publiskās apbūves teritorijā veido atbilstoši tā funkcionālajai izmantošanai, maksimāli saglabājot publisko telpu un ēku pieejamību;
  • žogs gar ielu nav augstāks par 1,8 m, un tā caurredzamība ir vismaz 30%, ja speciāli normatīvie akti nenosaka citādi un ja šis žogs nav prettrokšņa ekrāns;
  • aizliegta dzeloņdrāšu izmantošana žogos, izņemot gadījumus, kad to paredz normatīvie akti.

Žoga krāsošanu veic saskaņā ar būvvaldē akceptētu krāsu pasi.

Ja žoga izbūve nav redzama no publiskās ārtelpas (iela, bulvāris, laukums), tā ierīkošana ar būvvaldi nav jāsaskaņo. Gadījumos, kad žoga izbūve ir paredzēta publiskajā ārtelpā (žogs atrodas ielas pusē vai sabiedrībai brīvi pieejamā iekšpagalmā), nepieciešams izstrādāt un būvvaldē saskaņot būvniecības dokumentāciju – paskaidrojuma rakstu inženierbūvei.

Vairāk par žoga izbūves prasībām var lasīt Rīgas pilsētas būvvaldes mājaslapā šeit.