Karogu lietošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. augustā, 2022
Ruta

Vai pie daudzdzīvokļu ēkas dienās, kad pēc likuma nav noteiktas prasības izkārt valsts karogu, drīkst būt izkārts citas valsts (piemēram, Ukrainas) karogs? Vai, ja grib izkārt citas valsts karogu, tam vienmēr jābūt blakus novietotam arī Latvijas karogam?

A
atbild:
19. augustā, 2022

Latvijas Republikas valsts karoga lietošanas (izmantošanas) nosacījumi ir noteikti Latvijas valsts karoga likumā.

Likuma 6. panta 1. daļa nosaka, ka, ja kopā ar Latvijas valsts karogu pie ēkas fasādes lieto citu karogu, Latvijas valsts karogu novieto kreisajā pusē, bet citu karogu – labajā pusē, skatoties uz ēkas fasādi (šī likuma 2. pielikuma 1. punkts).

Citas valsts karogu arī atļauts izkārt solidarizēšanās brīdī ar citu valsti, piemēram, Krievijas iebrukuma gadījumā Ukrainā, Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, Ukrainas atbalstam tika atļauta Ukrainas karogu izkāršana publiskās vietās. Šādos apstākļos Latvijas karoga izkāršana (kopā ar citas valsts karoga lietošanu) nav obligāts priekšnosacījums.

Karogu un citu simbolu lietošanā publiskajā telpā jāņem vērā Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likums, kura 4.¹ pantā noteikts, ka (1) Publiska pasākuma norises laikā aizliegts:

  • vērsties pret Latvijas Republikas neatkarību, teritoriālo nedalāmību, izteikt priekšlikumus par Latvijas valsts iekārtas vardarbīgu grozīšanu, aicināt nepildīt likumus;
  • sludināt vardarbību, naidu, klaju nacisma, fašisma vai komunisma ideoloģiju;
  • propagandēt karu, kā arī slavēt vai aicināt izdarīt noziedzīgus nodarījumus un citus likumpārkāpumus;
  • izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogus, to bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu (formas tērpus), šī apģērba elementus, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc to vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes, Georga lentes un padomju simbolus – sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni –, izņemot gadījumus, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu vai tos izmanto izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem;
  • popularizēt un slavināt nacistiskā un komunistiskā režīma ideoloģiju saturošus notikumus, tai skaitā šo ideoloģiju pārstāvošu personu dzimšanas dienas, kauju un uzvaru atceres dienas, brīvu un neatkarīgu valstu teritoriju vai to daļu okupāciju slavināšanas dienas, izņemot gadījumus, kad šo pasākumu mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu vai tos izmanto izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem;
  • izmantot militāru agresiju un kara noziegumus identificējošā stilistikā lietotus simbolus, izņemot gadījumus, kad nav mērķa šos noziegumus attaisnot vai slavināt;
  • rīkoties tādā veidā, kas rada draudus pasākuma dalībnieku vai citu personu drošībai un veselībai.