TĒMA: Nodokļi

Vai par moduļu māju ir jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis

J
jautā:
10. decembrī, 2020
Marika

Labdien! Vai par moduļu māju (pārvietojama, bez pamatiem) ir jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis?

A
atbild:
14. decembrī, 2020
Rīgas dome
Pašvaldības ieņēmumu pārvalde

Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta pirmā daļa noteic, ka ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot: zemi, ēkas, tostarp kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas, un inženierbūves (turpmāk: nekustamais īpašums), izņemot šā panta otrajā daļā minēto nekustamo īpašumu. No iepriekš minētā izriet, ka ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ēkas, kuras nevar pārvietot.

Moduļu mājas ir pārvietojamas, tām nav pamatu. Ministru kabineta 2018. gada 12. jūnija noteikumu “Būvju klasifikācijas noteikumi” pielikuma 1. punktā ir paskaidrots, ka patstāvīga ēka ir jebkura brīvi stāvoša ēka. Savukārt Civillikuma 968. pants noteic, ka uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu. Ievērojot minēto, pārvietojama moduļu māja nav uzskatāma par patstāvīgu ēku un līdz ar to nav apliekama ar nekustamā īpašuma nodokli.