Cik ilgā laikā jāatdod beztermiņa aizdevums

J
jautā:
06. decembrī, 2020
Raimonds

Labdien! Ja, aizdodot naudu draugam, netiek noteikts aizdevuma atmaksas termiņš, vai ir kāds likumā noteikts laika posms, no kura var sākt uzskatīt, ka termiņš ir iztecējis un parāds ir jāatdod?

A
atbild:
08. janvārī, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Aizdevuma līgums, kurš noslēgts, nevienojoties par aizdevuma atmaksu, nav jāizpilda noteiktā termiņā. Tomēr šādām tiesiskajām attiecībām piemērojams Civillikuma 1945. pants, kurā noteikts, ka aizdevums jāatdod pēc līguma uzteikuma. Ja uzteikuma termiņš nav noteikts, tad pieņemams, ka tas ir sešus mēnešus garš. Termiņš aprēķināms no tās dienas, kad uzteikums paziņots parādniekam.

Tas nozīmē, ka beztermiņa aizdevums jāatdod sešu mēnešu laikā, kopš lūdzāt to atdot. Tomēr jāņem vērā pušu nodoms, naudu aizdodot un aizņemoties. Bieži nauda draugiem tiek aizdota ar noteikumu, ka tā tiks atdota pēc iespējas drīzāk, piemēram, ja draugam aizdošanas brīdī nav līdzi naudas. Šādos gadījumos parādu var atprasīt nekavējoties.