TĒMA: Mājoklis

Vai ir tiesības pārdot īpašumu bez personālservitūta

J
jautā:
11. novembrī, 2020
Aleksejs Mahnovs

Nopirkām dzīvokli 1997. gadā. Zemesgrāmatā nostiprināts personālservitūts uz iepriekšējo īpašnieci: līdz mūža galam. Viņai ir 89 gadi. Vientuļā. Sociālie viņu ievieto pansionātā, jo pati viņa vairs nekustas. Vai personālservitūts paliks spēkā? Vai man ir tiesības pārdot īpašumu bez personālservitūta (kadastra numurs 42019000095)?

A
atbild:
07. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu padome
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

Civillikuma 1237. pants noteic, ka personālservitūts izbeidzas šādos gadījumos:

1) ar atteikšanos no tā;

2) ar tiesības un pienākuma sakritumu vienā personā;

3) ar kalpojošās vai valdošās lietas bojā eju;

4) ar atceļoša nosacījuma iestāšanos vai termiņa notecējumu;

5) ar izpirkumu;

6) ar noilgumu.

Savukārt Civillikuma 1257. pants noteic vēl sevišķo personālservitūta izbeigšanos, t. i., ar lietotāja nāvi.

Jūsu gadījumā personālservitūts tika nodibināts līdz lietotājas mūža galam. Personālservitūti tiek ierakstīti zemesgrāmatā kā apgrūtinājums. Fakts, ka lietotāja ir ievietota pansionātā, pats par sevi nav pamats ieraksta dzēšanai zemesgrāmatā. Ja lietotāja ir rīcībspējīga, iesaku vienoties par servitūta izbeigšanu. Ja vienoties nav iespējams, tad servitūtu var dzēst tikai tiesas ceļā.

Kamēr personālservitūts ir ierakstīts zemesgrāmatā, īpašumu nevar pārdot bez personālservitūta, jo, kamēr ieraksts nav dzēsts, ieraksts būs redzams un zināms.